Az olvasók többsége tudja, hogy minden évnek van saját színe, méghozzá szigorú, hivatalos, kódszámmal és fantázianévvel bír, és többé-kevésbé meghatározza a divatot és a belsőépítészetet. Azt viszont talán kevesebben tudják, hogy nem azért hirdetik ki, mert abban a pillanatban éppen az a legnépszerűbb szín, hanem félig-meddig önkényesen; és miután kihirdették, tényleg az lesz a legnépszerűbb szín.
Igen, ennyire befolyásos a világ színeit tanulmányozó, katalogizáló és rendszerező Pantone Color Institute, amely semmi mással nem foglalkozik, csak ezzel a színekkel. Az intézetet 1963-ban alapították a nagy nyomdák, hogy a világon megjelenő könyvekben, magazinokban végre egységesek legyenek a színek, addig ugyanis totális káosz uralkodott a szabványok, a használt festékek és eszközök terén. Sikerült is: létrehozták a Pantone Matching Systemet, amelynek hála tényleg ugyanúgy nézett ki a francia Vouge-ban a királykék, mint a magyar Marie Claire-ben.
Időközben persze megjelent az internet, az olvasók pedig monitorokon, majd okostelefonokon, tableteken kezdték fogyasztani a tartalmat, ezzel együtt pedig – bocsánat a képzavarért – a színeket is. A monitorokkal, telefonokkal, tabletekkel pedig az a helyzet, hogy soha, de soha nem lesz mindnek ugyanolyan színegyensúlya és fényereje, ha a Pantone ki is lobbizná, hogy a gyártók szabványosan kalibrálják az eszközöket, a különböző technológiával készült panelek így is más és más képet adnak – azaz a színkód lehetetlen. A Pantone pedig, hogy megőrizze a tekintélyét, folyamatosan kutatja a világ színeit, azt, hogy milyen árnyalatokat használnak a divatiparban, a művészetben, a technológiában, a design terén.
A Pantone évente kétszer, egy titkos európai helyszínen szervez találkozót a mintegy 30 különböző nemzet úgynevezett színstandard csoportjai számára, ahol több napon keresztül hallgatják egymás előadásait, végül meghozzák a döntésüket.
Forrás: Getty Images
Az év színével mindig az előző év végén rukkolnak elő, de már januárban elkezdik vizsgálni, hogy az emberek mit hordanak, és mi köszön vissza a szórakoztatóiparban. Azt is figyelik, hogy milyen pszichológiai hatásai vannak a színeknek; ha tehát egy-egy évben valamiért eluralkodnak az élénk, harsány színek, akkor sem feltétlenül azok közül választanak. Az is fontos, hogy az év színe ne csak a világ dolgait tükrözze, hanem az emberek vágyait is. (Ezért sem meglepő, hogy hiába a háborúk és a politikai agyrém, tavaly egy természetes és nyugtató színt hoztak ki „győztesnek”.)
Sosem egyszerű színről van szó – mint az alapszínek, vagy a lila, türkiz, és hasonlók –, hanem egy-egy nagyon specifikus árnyalatról, amelyet egy kód jelöl a Pantone (jelenleg) majdnem 2200 színéből és amelynek megnevezik a fantázianevét is.
Amikor tehát az év végén közlik az év színét, az elvileg a következő évre vonatkozik, azaz tavaly decemberben jelentették be, hogy a Mocha Mousse lett 2025 színe. Furcsa helyzet, mert ez egyrészt arról szól, hogy a tavaly évben – amelyet vizsgáltak – volt fontos ez a lágy, természetes, barnás árnyalat, mégis a következő, tehát az idei év hivatalos színe ez. Amely a döntés hatására még fontosabb lesz: átveszik a divatcégek, ihletforrásként használják a grafikusok, designerek. Az év színe tehát valójában egy önbeteljesítő jóslat.
Mit tud 2025 színe?
A 17-1230 TCX Pantone-kóddal rendelkező Mocha Mousse-t nem véletlenül mutatják be egy csokifagyi kíséretében az intézet honlapján. A hivatalos ismertetője szerint ez egy lágy barna tónus, amely komfortos és meleg érzést varázsol, mindemellett „tükrözi az apró kis kényeztetések fontosságát”. Mint megírtuk a döntés után: ez a szín nem arról szól, ami a világban uralkodik, hanem arról, amire az emberek vágynak. Ez pedig a harmónia. „Mivel az emberek továbbra is a harmóniára és az egyensúlyra törekszenek, egyre inkább azokra a pillanatokra vagy élményekre összpontosítunk, amelyek növelik személyes kényelmünket és jólétünket” – mondta Laurie Pressman, a Pantone alelnöke.
Forrás: Pantone Color Institute
Arról, hogy a divatiparban hogyan uralkodott el a szín által is képviselt puhaság és letisztult esztétika, itt írtunk; ugyanilyen fontos azonban, hogy a Pantone döntése a belsőépítészetben is érezteti hatását. Bútorok, szőnyegek, függönyök, vagy akár a fal színe: minden afelé a természetesség felé mutat idén, amely a Mocha Mousse-ra is jellemző – állítja Magyarország első számú szőnyegbolt-hálózata, a Diego, amely pár éve már függönyökkel, padlóval, padlószőnyeggel, függönyökkel és belső ajtókkal is kereskedik. „A 2025-ös lakberendezési trendek a természetes anyagokat és földszíneket helyezik előtérbe” – közölte a vállalat. Az év színe szerintük „a mély barna árnyalatok melegségét és időtlen eleganciáját hozza el a belső terekbe. Ez a természet ihlette tónus tökéletesen illeszkedik a modern otthonokba, és kiválóan kombinálható semleges színekkel, mint a bézs vagy a krém, de akár karakteresebb, élénk árnyalatokkal is izgalmas kontrasztot alkothat.”
A Mocha Mousse és az ehhez hasonló természetes színek képviselik a természetes és az újrahasznosított anyagok értékeit is, mint az óceánból gyűjtött, elhagyott halászhálókból és PET-palackokból készült padlószönyegét. A szín jelenléte csökkenti a stresszt, a belső nyugalom keresését, a természethez való visszatérést szimbolizálja – fogalmazott Gesztesi Gábor marketingigazgató egy sajtóeseményen. Ráadásul nem csak a hozzá hasonló visszafogott, természtes, hanem az élénk színekkel, mintákkal is nagyszerűen harmonizál. „A Pantone döntése trendteremtő, most egy ideig a laminált padlók és a szőnyegek is erről szólnak.”
The post A Pantone Színintézet már tudja, milyen padlószőnyeged lesz idén first appeared on nlc.