Mintegy 70 ókori sírt tártak fel Dunavecsén, a Schneider Electric okosgyárának bővítését megelőző ásatás során. Emellett épületek, füstölők, árkok, kemencék, kutak, valamint a mindennapi élet egyéb eszközei is előkerültek a régészek munkájának köszönhetően – derül ki a vállalat közleményéből.
A római kori temető a szarmata eredetű, ez a népcsoport a Krisztus utáni 1. században érkeztek a Kárpát-medencébe, és egészen a Krisztus utáni 5. századig jelentős erőt képviseltek a térségben. A helyszínen több, a korban szokatlan temetkezési szokást is megfigyeltek. Az egyik sírgödörben például két embert, egy nőt és egy férfit helyeztek, egy másikba pedig két, nagyméretű malomkövet helyeztek. Utóbbi valószínűleg valamilyen babonás hiedelemmel függhet össze, talán azt akarták biztosítani, hogy akit oda temettek, ne jöjjön vissza a túlvilágról.
Molnár Karola, az ásatásokat vezető régész elárulta, a sírokban számos leletet is találtak.
Egy mintegy 80 centiméteres kard és egy lándzsa, különleges, féldrágakőből és korallgyöngyökből készült ékszerek, valamint tükrök is előkerültek, illetve két látványos és szép ruhakapcsoló tű, amelyek közül az egyiket egy madáralak díszít
– sorolta a különleges tárgyakat.
Az egyik tárológödörben emellett egy hosszúkás, négyoldalú dobókockára bukkantak, ami egy római társasjáték kelléke volt. Ez kifejezetten különleges leletnek számít, hiszen a Kárpát-medence területén ritkán kerül elő ilyen tárgy.
The post Ókori fegyvereket és ékszereket találtak Dunavecsén first appeared on 24.hu.