Elon Musk 1 millió dolláros csekkeket osztott szét a wisconsini választók között, miután az állam legfelsőbb bírósága nem volt hajlandó beavatkozni.
Musk a hét elején jelentette be a nyereményt, a kedden tartandó wisconsini legfelsőbb bírósági választás előtt, amely szoros küzdelemben zajlik. A verseny, amely az állam legfelsőbb bírósága feletti irányítást a republikánusok javára billentheti át, az amerikai történelem legdrágább bíróválasztásává vált.
A wisconsini főügyész és a demokrata Josh Kaul beperelte Muskot az ajándékozás leállítása érdekében, arra hivatkozva, hogy Musk megsérti azt az állami törvényt, amely tiltja a szavazatokért cserébe adott ajándékokat.
Vasárnap Musk azt mondta, „csak azt akarjuk, hogy a bírák bírák legyenek”, mielőtt két 1 millió dolláros csekket adott át azoknak a szavazóknak, akik aláírták az „aktivista” bírák megállítását célzó petíciót.
Kaul azzal próbált érvelni, hogy az ajándékozás illegális szavazatvásárlási kísérlet volt. Musk ügyvédei válaszul azzal érveltek, hogy Kaul „korlátozza Musk politikai véleménynyilvánítását, az Első Alkotmánykiegészítés jogait”.
Musk ügyvédei hozzátették, hogy a kifizetések célja „az aktivista bírák ellen irányuló alulról szerveződő mozgalom létrehozása volt, nem pedig az, hogy kifejezetten valamelyik jelölt mellett vagy ellen foglaljanak állást”.
Mindezt úgy mondták, hogy Musk a csekkeket egy olyan rendezvényen adta át, aminek színpadán nagybetűkkel ki volt írva háromszor is, hogy „szavazz”:
Miután két alsóbb szintű bíróság Musk mellé állt, Kaul az állam legfelsőbb bíróságához fordult. A legfelsőbb bíróság azonban egyhangúlag elutasította az ügy tárgyalását.
Musk és Donald Trump elnök egy konzervatív jelöltet, Brad Schimel Waukesha megyei bírót támogatta abban a reményben, hogy megfordítja a liberális irányultságú bíróságot. Schimel bíró Susan Crawford Dane megyei bírónő ellen indul, akit az állam legfelsőbb bíróságának liberális bírái támogattak.
Musk ügyvédei azt is mondták, hogy azokat a bírákat, akik nyilvánosan támogatták Crawford bírónőt a legfelsőbb bírósági versenyben, el kellene tiltani a döntéshozatalban, arra hivatkozva, hogy elfogultságról van szó.
Ez kísértetiesen hasonlít arra, ami Magyarországon történik a bírókkal kapcsolatban, akiket Orbán Viktor március 15-ei beszédében poloskáknak nevezett, Bayer Zsolt pedig listázta azokat a bírókat, akik részt vettek a bírók függetlenségéért tartott tüntetésen, szintén „elfogultságra” hivatkozva. (BBC)