Tavaly Oroszországban 10,2 százalékkal nőtt az égetett szeszes italok eladása (vodka kivételével), elérve az évi 3,2 litert egy főre vetítve. Ez a legmagasabb érték 2017 óta. Eközben a vodka értékesítése az előző évi szinten maradt, azaz fejenként 5,3 liter, ami szintén rekord 2017 óta, az oroszok már harmadik éve tartják ezt a szintet. A vodka a tömény italok teljes forgalmának 62 százalékát teszi ki.
2021-ben, azaz még az orosz-ukrán háború előtt Oroszországban az egy főre jutó vodkafogyasztás 5 liter volt. Azóta 6 százalékos növekedést mutattak ki a vodkaeladásokban.
Az összes égetett szesz értékesítése 3,7 százalékkal nőtt, sikerült elérni a 8,5 litert fejenként. A FinExpertiza a Szövetségi Alkohol- és Dohánypiac-Felügyeleti Szolgálat (Roszalkogoltabakontrol) adatai alapján elemezte az orosz ivási szokásokat, ami a kiskereskedelmi értékesítést mutatják, beleértve a vendéglátóhelyeken történő fogyasztást is. A legtöbb vodkát a távol-keleti Szahalin területen (11,8 liter/fő) és Csukcsföldön (11,7 liter), illetve a Finnország melletti Karélia (11,2 liter) területen isszák.
Az égetett szeszes italok kategóriáján belül a vodka külön szegmensnek számít, míg a nem vodkához tartozó szeszes italok közé sorolják a konyakot, likőröket, whiskyt, rumot, gint, tequilát és más italokat.
A borászati termékek kiskereskedelmi forgalma egy év alatt mindössze 1,3 százalékkal nőtt: fejenként 5,9 literről 6 literre. De ez még mindig elmarad a COVID előtti, 2019-es szinttől (6,8 liter). A söripari termékek viszont nyolcéves csúcsot ért el a fejenkénti 57,7 literes fogyasztással. (Moscow Times)