Forrás: Shutterstock
Aki találkozott már a kínzóan kellemetlen tünetekkel, pontosan tudja, miről beszélünk. A hüvelyben és a szeméremtesten jelentkező égő érzés, az alig elviselhető viszketés, a szagtalan, sárgásfehér, túróhoz hasonló folyás kiváltója legtöbb esetben a Candida albicans nevű gomba, amely természetes módon jelen van a szervezetben, a hüvelyben is. Az egészséges, enyhén savas kémhatású hüvelyflóra „kordában tartja” a Candidát. Amikor a hüvelyflóra egyensúlya felborul, a gomba akadálytalanul képes szaporodni.
„Úgy éreztem, cserben hagy a testem”
„Nincs annál lélekrombolóbb, mint amikor azt érzed, hogy a tested cserbenhagy. Annyi mindent kipróbáltam, hogy fel sem tudom sorolni, a hüvelygomba mégis újra meg újra megjelent és megkínzott. Nemcsak a viszketés miatt szenvedtem, hanem a barátommal is szakítottam, és még az orvos előtt is szégyenkeztem. Ez annyira intim dolog, nagyon nehezemre esett beszélni róla – meséli a 34 éves Liza. – Több orvosnál is jártam, és közben önerőből is igyekeztem megoldást találni. Éjszakákat töltöttem a laptopom előtt. A házi praktikák között sok elképesztő dolgot is olvastam a fórumokon, de voltak jónak tűnő ajánlások is: ittam cickafarkteát, szedtem grépfrútcseppeket, irrigáltam, próbálkoztam teafaolajos ülőfürdővel, mindenféle csodaszappannal, és akupunktúrás kezelésre is jártam. Aztán rátaláltam a Candida-diétára, ezt láttam a legjobbnak: ezzel végre kiirthatom az átkozott gombát a szervezetemből.”
A Candidát nem kell és nem is lehet kiirtani
„Betartottam a diéta szabályait, és hosszabb ideig nem is volt gond. Már azt hittem, minden rendben van, amikor egy nyaraláson ismét megjelentek a rémes tünetek. Megint elmentem orvoshoz, ő volt a negyedik, akihez eljutottam – és végre mondhatom, megtaláltam azt a szakembert, aki alaposan és megértően foglalkozott velem. A hajmeresztő öngyógyító módszerekről lebeszélt, viszont sok mindent megmagyarázott. Például azt, hogy a Candidát nem kell, nem is lehet kiirtani a szervezetből – az ugyanis része a normál hüvelyflórának. Amíg a flóra egészséges, azaz egyensúlyban van, addig a Candida nem tud elszaporodni. Akkor van gond, ha az enyhén savas pH megváltozik, ami olyankor következik be, ha a tejsavtermelő Lactobacillusok száma csökken. Helyes, ha egészséges ételeket eszem és figyelek a vércukorszintemre, ezzel óvom az immunrendszeremet – ha ugyanis az meggyengül, az hatással van a hüvelyflóra egyensúlyára is.”
Micovag Plus: helyreállítja a hüvelyi pH-t
„Az orvosom tanácsait követve elkezdtem jobban figyelni magamra, elhagytam az összes illatosított tisztálkodószert, pamutra cseréltem az alsóneműimet, és a szoros farmerek helyett is vettem lazábbakat. Többet mozogtam, és ettől nemcsak fittebbnek éreztem magam, de a szorongásom is elmúlt. Figyeltem az étkezésemre is. Azt is megfogadtam, nem titkolózom tovább. Beszéltem a problémáról a barátnőmnek, amit nagyon jól tettem. Saját tapasztalatai alapján ő ajánlotta nekem a Micovag Plus hüvelykúpot, amely komplex összetételénél fogva jól kiegészíti a szájon át szedett gombaellenes gyógyszeres terápiát. Tejsavtartalmával helyreállítja a hüvely egészségesen savas pH-ját, ami gátolja a gombák szaporodását. Másik összetevője a kamilla illóolajából származó bizabolol, amely nyugtató és gyulladáscsökkentő hatása révén csillapítja a viszketést és az égő érzést. A Micovag Plus különösen visszatérő hüvelygomba esetén hasznos. Hosszú utat jártam be, sok kísérletezéssel, de végül sikerült kialakítani azt az életmódot, ami segít kordában tartani a problémát. Ma már tudatosan figyelek a testem jelzéseire, és ha a fertőzés mégis felbukkanna, tudom, hova forduljak a tünetek enyhítéséért.”
Ismerjük meg a kiváltó okokat!
A hüvelygomba számos ok miatt kialakulhat, fontos, hogy ezeket megismerjük, így könnyebb elkerülni a fertőzést. Az okok között előkelő helyen szerepel a stressz: ha tartósan éri a szervezetünket, felboríthatja a hüvelyflóra egyensúlyát. A hüvelygombát előidézhetik a nem megfelelő higiéniai rutinok – paradox módon az is, ha túlzásba esünk, és illatosított vagy a hüvelyi pH-t befolyásoló lúgos szappanokat, mosakodószereket használunk. Legjobb megmaradnunk a tiszta víznél. Szintén árthatunk magunknak az öltözködési szokásokkal: a műszálas, szoros alsóneműk nem biztosítanak kellő szellőzést, a párás, nedves közeg kedvez a gombák szaporodásának. A hüvelygomba lehet antibiotikumkúra mellékhatása is, amikor a kórokozókkal együtt a hasznos Lactobacillusok is elpusztulnak, ezért felborulhat a hüvelyflóra egyensúlya. A diabéteszes nők körében azért lehet gyakori a hüvelygomba, mert a magas vércukorszint gyengíti az immunrendszert. A hormonális változások is befolyásolják a hüvely egészségét: gyógyszeres kezelés, fogamzásgátló tabletta szedése miatt, de változókorban, terhesség idején és a menstruációs ciklus különböző szakaszaiban is megváltozhat a szervezet hormonháztartása, ami hozzájárulhat a Candida elszaporodásához. A hüvelygomba nem szexuális úton terjed, de az intim együttlét felboríthatja a hüvelyflóra egyensúlyát – visszatérő fertőzés esetén érdemes mindkét felet kezelni, és persze a kezelés ideje alatt tartózkodni a szextől.
Patikában kapható gyógyászati segédeszköz / Fotó: Phytotec Hungária Bt.
A KOCKÁZATOKRÓL OLVASSA EL
A HASZNÁLATI ÚTMUTATÓT,
VAGY KÉRDEZZE MEG
KEZELŐORVOSÁT!
The post Makacs volt a hüvelygomba, de nem adtam fel – találtam segítséget (x) first appeared on nlc.