(Cikkünk folyamatosan frissül.)
Átrajzolhatja Európa közeljövőjének politikai mozgásait egy párizsi bíróság friss ítélete.Marine Le Pent és a szélsőjobboldali RN 8 további EP-képviselőjét bűnösnek mondták ki sikkasztásban és azonnali hatállyal eltiltották a közügyekről.Így ha 2027-ig nem tud sikeresen fellebbezni, Le Pen nem indulhat a következő francia elnökválasztáson, aminek az ítélethozatal pillanatáig aktuálisan ő volt a legnagyobb esélyese.
Bűnösnek mondta ki egy párizsi bíróság hétfőn Marine Le Pent és pártja, az RN 8 másik EP-képviselőjét, illetve 12 asszisztensüket közpénzek hűtlen kezelésében. A bíróság szerint a vádlottak durván 2,9 millió eurós (1 milliárd 168 millió forintos) kárt okoztak azzal, hogy az Európai Parlamenttel 2004. és 2016. között olyan embereket fizettettek, akik az EP helyett valójában a Rassemblement National nevű pártnak dolgoztak.
Még le sem zárult az ítélethozatal, de Le Pen magyar szövetségese, Orbán Viktor miniszterelnök máris a Je suis Marine szöveg posztolásával állt ki szélsőjobboldali szövetségese mellett.
A párizsi ügyészség példák sorával tudta bizonyítani, hogy Le Pen és pártja olyan embereket tartott el az EP költségvetéséből, akik hivatali idejük alatt fizikailag nem is jártak Brüsszelben vagy Strasbourgban és akadt olyan köztük, aki sosem találkozott azzal a képviselővel, akinek papíron a személyi asszisztense volt.
Az RN klasszikusnak mondható sikkasztási ügye egyébként is súlyos, de az aktuális francia belpolitikai helyzet miatt az egész Unióra hatással lehet a kimenetele.
Az egyik lehetséges – és az ügyészség által kért – szankció ugyanis Le Pen eltiltása volt a közügyekről, vagyis a gyakorlatban a diszkvalifikálása a következő elnökválasztásról.
Márpedig az Ifob közvélemény-kutató Le Figaróban idézett friss felmérése szerint bárki induljon is baloldali, centrista és mérsékelt jobboldali színekben az elnöki székért,
jelenleg az összes modellszámítás szerint a szélsőjobboldali Le Pen lenne az első 34 és 37 százalék közötti eredménnyel.
Az ügyészség öt év börtönt kért Le Penre – ebből 3-at felfüggesztve és 2 év letöltendőt – ezen felül 300 ezer eurós pénzbírságot és 5 éves eltiltást a közügyekről, ami megakadályozná, hogy elinduljon a 2027-ben esedékes elnökválasztáson. Az ügyészek külön kérték, hogy az ítéletet azonnal hajtsák végre, függetlenül az esetleges fellebbezés sorsától.
A párizsi bíróság pedig végül helyt adott az utóbbi felvetésnek, vagyis azonnali hatállyal léptette életbe a közügyektől való eltiltást. Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy Le Pent abban az egy esetben vehet részt az áhított elnökválasztáson, ha annak kezdetéig sikeresen fellebbez és jogerősen nyer. Ez azonban nem életszerű, hiszen arra sincs semmiféle biztosíték, hogy a másodfokú eljárás egyáltalán végetér az elnökválasztásig.
Marine Le Pen a fentieket hallva kiviharzott a tárgyalóteremből, meg sem várva a rá vonatkozó ítélet részletes ismertetését.
Azt RN-es források korábban elismerték a Politicónak, hogy ha a bíró azonnali hatállyal rendeli el az ítélet végrehajtását, az „egyenlő Le Pen politika halálával”. Név nélkül nyilatkozó RN-esek azt is elismerték, hogy a párt nem igazán készült B tervvel Le Pent elítélésének esetére. A kézenfekvő megoldás Jordan Bardella, a 29 éves, magát a klasszikus szélsőjobbos imidzstől némileg távolítani próbáló pártelnök előtérbe tolása lehetne.
A hétfőn délelőtt megkezdett bírósági ítélethirdetés hosszabb folyamatnak ígérkezik. A bíróság elnöke először a vádlottak bűnösségének tényét mondta ki, majd a teljes kárösszeget, illetve azt is, hogy személy szerint Mariner Le Pen vádlott 474 ezer euró összeg hűtlen kezelésében bűnös, mivel 4 kamu asszisztensét fizettette az Európai Parlementtel. (A titkárok valódiak voltak, csak valójában a párt ügyeit intézték európai közpénzből.)
Nem a semmiből jött a határtozott fellépés
A francia igazságszolgáltatás az utóbbi két évtizedben példát mutatott a világnak az aktív és egykori vezető politikusok jogi számonkérésében.
A sort Jacques Chirac elítélésével kezdték, amiben az is érdekes volt, hogy nem a politikus 1995. és 2007. közötti elnöki, hanem azt azt megelőző, 1977. és 1995 közötti párizsi főpolgármesteri időszakának stiklijei miatt csaptak le rá. Chiracot lényegében ugyanazért Ítélték el 2011-ben, mint amiért Le Pent most: kifizetőhelynek használta a munkahelyét – ő a párizsi városházát – azáltal, hogy kamuállások létrehozásával fizette ki politikai szövetségeseit. Chirac végül kétéves, felfüggesztett börtönbüntetést kapott.
Hivatali utódja, Nicolas Sarkozy rekordszámú perben vádlott. Rá pár nappal ezelőtt, március 27-én kért hét év börtönt az ügyészség. A vád szerint 2007-es, győztes elnökválasztási kampányát illegálisan finanszíroztatta meg az azóta agyonvert Kaddhafi líbiai elnök-diktátorral. Sarkozyre ugyanúgy 300 ezer eurós büntetést és a közügyekről történő 5 éves eltiltást kért az ügyészség, mint Le Penre.
Sarkozy erre a mostani tárgyalásra eleve elektromos bokapereccel érkezett, mert egy másik ügyben jogerősen elítélték befolyással való üzérkedésért, csak a büntetés egy részét felfüggesztették, egyévenyi részét pedig börtönről házi őrizetre változtatták. Ja és van még egy fellebbezés alatt álló illegális kampányfinanszírozási ügye, ami a 2012-es, elvesztett kampányt érinti és amiben első fokon egy év börtönt kapott.
Francois Fillont, aki Sarkozy elnöksége alatt hat éven át volt miniszterelnök, 2022-ben jogerősen négy évre ítélték az úgynevezett Penelopegate-ügyben, ebből egy év elvileg letöltendő, így most az utolsó fórumon fellebbez éppen, hogy vagy egyáltalán ne kelljen ezt leülnie vagy házi őrizetben. Fillon pont ugyanazt bűnözte, mint Le Pen és Chirac, csak ő a saját családtagjainak kreált politikai kamuállásokat.