Magyarországon újra megjelent a veleszületett szifilisz, amire évtizedek óta nem volt példa. Friss uniós adatok szerint azonban nemcsak itthon, hanem Európa-szerte is stabilan növekszik a nemi betegségekben szenvedők száma. A leggyakrabban előforduló betegségek közé a tripper és a szifilisz tartozik: a 2023-as évvel bezárólag előbbi 31 százalékos, utóbbi 13 százalékos növekedést mutatott mindössze egyetlen év alatt – írja a 24.hu. Magyarországon a szifiliszes fertőzések száma közel beérte az eddig listavezető trippert (más néven: gonorrhoeát, kankót).
Dr. Tamási Béla nemibeteggyógyász szerint leginkább a félelem és a tudatlanság ad teret a nemi betegségek terjedésének. Mint a portálnak elmondta, a nemi úton terjedő fertőzéseket még mindig stigma övezi, emiatt sokan nem mernek orvoshoz fordulni, ha gyanús tüneteket észlelnek magukon.
Úgy véli, az előítéletek nélküli párbeszéd, valamint az emberek megfelelő edukálása oldaná fel a leghatékonyabban a nemi betegségekkel kapcsolatos előítéleteket. Az elsődleges cél, hogy a betegek ne érezzék szégyellnivalónak, ha észreveszik magukon a tüneteket – hangsúlyozza.
A bejelentett betegek nagyjából kétharmadát a férfiak teszik ki. Tamási Béla ezt azzal magyarázza, hogy ők hajlamosabbak a gyakori partnercserére, így nagyobb fertőzésveszélynek is vannak kitéve.
Évtizedeken át fertőzhet
A szifiliszt okozó baktérium először általában csak fájdalommentes kelést, fekélyt okoz, ami aztán magától meggyógyul. Ezt követően kiütés és influenzaszerű tünetek, láz jelentkeznek. A fertőző szakasz évtizedeken át eltarthat, a tünetek elmúlta után is. A szifilisszel fertőzött betegek a HIV-vírust is nagyobb eséllyel adják át. A várandós nőknél születési rendellenességhez vagy magzati halálozáshoz, halvaszületéshez vezethet a megbetegedés.
Kiemelt fotó: illusztráció, iStock
The post Drámaian megnőtt nálunk a nemibetegek száma, ez állhat a háttérben first appeared on nlc.