Az amerikai jobboldal csodálja a „magyar modellt”, ami valójában egy régi, ismerős út az autokratikus hatalomátvételhez – írja Anne Applebaum történész, újságíró. Emlékeztet, 2010 után Orbán lecserélte a közigazgatásban dolgozókat hozzá lojálisokra, próbálja megsemmisíteni a független sajtót, támadja az olyan szervezeteket, mint a Transparency International, megfosztotta függetlenségüktől az egyetemeket, átpolitizálta a bírósági rendszert, a választási siker érdekében módosította az alkotmányt. A koronavírus-járvány óta rendeleti úton kormányoz, nyíltan szövetkezik Oroszországgal és Kínával is, az EU-ban az orosz érdekek szószólója.
Ez az autokratikus hatalomátvétel az, amit Steve Bannon üzletember, Trump volt vezető stratégája, Kevin Roberts, Heritage Foundation elnöke és mások csodálnak, és amit most meg akarnak valósítani az Egyesült Államokban – írja Applebaum.
A közszolgálat lerombolása már folyamatban van, a sajtóra és az egyetemekre gyakorolt nyomás már megkezdődött, és az alkotmány megváltoztatása is a levegőben van, de az elképzelés hívei ritkán beszélnek arról, mi történt a magyar gazdasággal és az emberekkel, miután itt megvalósult mindez. Azt sem nézik, hogy Orbán retorikája és a politikai valóság között mennyi ellentmondás van.
A cikkben leírja, Magyarország az EU egyik, ha nem legszegényebb országa, a gazdasági növekedés alacsony, hatalmas a korrupció, és a magyar cégek 20 százaléka NER-es, vagyis nem piaci elvek, hanem alapvetően a lojalitás mentén működnek. Applebaum több példát is hoz A dinasztia című filmből Tiborcz István gazdagodására, ír Mészáros Lőrincről és arról, más „kedvezményezettek” Orbán szeszélyétől függően jönnek-mennek.
A cikket azzal zárja, hogy Magyarország sok szempontból annyira különbözik az Egyesült Államoktól, amennyire csak lehet: kicsi, szegény és homogén. Trump és Musk lépései a közigazgatásban és az igazságügy területén viszont azt mutatják, hogy Amerika gyorsan halad a populizmus, a magyar politika és igazságszolgáltatás irányába. Ez azt is jelenti, hogy a magyar stagnálás, korrupció és szegénység is benne van Amerika jövőjében.
Applebaum tavaly szeptemberben a 444-nek adott interjúban arról beszélt, hogy a modern autokratákat rég nem világnézeti kérdések kötik össze, hanem a pénz és a hatalom megtartásához szükséges eszközök, és korunk diktátorai felismerték, akkor képesek megőrizni hatalmukat és vagyonukat, ha együttműködnek. (The Atlantic)