A grillcsirke igazi jutalomjáték, annak is, aki csinálja és annak is, aki eszi. Én olyan embert még nem láttam, aki ne örült volna hangosan és látványosan, amikor meglátott egy piros ropogósra sült, illatos csirkét egyben.
Adja magát, hogy az aranybarnára sült egész csirkét egy utcai árusnál szerezzük be. A rudakon gusztusosan forgó, piruló csirkével csak annyi a feladatunk, hogy hazavigyük. Otthon sütni azonban szintén nem nagy ördöngösség.
Sok fős lakoma vagy több napon át esszük
Egy grillcsirkét ráadásul körbe lehet ülni barátokkal, csaphatunk belőle középkori lakomát, aminek örömére egyszerűen kézzel széttépjük – igen, ez grillcsirkénél teljesen elfogadott asztali etikett! – és jóízűen, a csontokat leszopogatva felfaljuk. Vagy lehet persze szépen, az anatómiai ismereteink megcsillogtatásával, milliméterre pontosan betalálni a nagykéssel az ízületekbe és úgy felvágni, majd szabatosan tálalni.
És persze ott van a maradék, amiből másnap csodálatos szendvicseket, pitét, salátát és más ételeket lehet gyártani pillanatok alatt. Szóval, ha van egy grillcsirkénk, akkor nagy baj már nem érhet, mert (szinte) mindenki szereti. Igen, tudom, hogy ez visszatérő fordulat nálam, de azt gondolom, hogy akinek gyereke van, az mélységesen megérti ezt a szempontot, sőt!
Grillcsirke: most aztán biztos nem lesz fanyalgás az ételre. (Fotó: narith2527, Getty Images)
Grillcsirke sütése otthon
A grillcsirke elkészítésénél három sarkalatos pont van. Az egyik a fűszerezés. Nem nagy kaland, boltban kiváló grillcsirke-fűszerkeverékeket lehet kapni, de magunknak is keverhetünk.
A másik a sütési idő, hiszen a csirkének mindenképpen át kell sülnie a legvastagabb részeken is, ellenben nem száradhat ki. Egy csirke méretű és korú csirkét (szóval nem kifejlett tyúkot, hanem csirkét) egy és egy negyed órán át kell sütni, 170 fokos sütőben.
A harmadik sarkalatos pont a csirke bőre. Nos, ez csak akkor gusztusos és kívánatos, ha piros és ropog. Ezt több módon is elérhetjük, Széll Tamás például leönti forró kacsazsírral, ami nyilván nagyon profi, egyben kissé veszélyes megoldás. Ráadásul nagyjából ugyanezt az eredményt érjük el akkor is, ha a csirke bőrét jól bezsírozzuk (vajazzuk) sütés előtt, illetve a végén jó magas hőmérsékleten rágrillezünk. Így már biztosan ropogni fog, de úgy, hogy minden dietetikus ajánlásával szembemenve egy falatot sem hagyunk a tányéron.
Egész csirkét lehet kapni most már szinte bármelyik élelmiszerdiszkontban és szupermarketben, de ha nagyon igényesek vagyunk, tanyasit is vehetünk a piacon – nagyjából háromszoros áron…
Ropogós bőrű, aranybarnára sült grillcsirke (Fotó: Vladimir Mironov, Getty Images)
Hozzávalók:
1 darab egész csirke
só
grillcsirke fűszerkeverék, vagy só, bors, fokhagymapor, majoranna, rozmaring és a titkos hozzávaló: füstöltpaprika por.
10 dkg vaj vagy zsír
Elkészítés:
Bekapcsoljuk a sütőt 175 fokra, adunk rá hőlégkeverést is.
A csirkét jól átnézzük, megszabadulunk a felesleges részektől, toklásztól, lelógó bőrdaraboktól, és kivágjuk a farkából a zsírzót. Belenézünk a hasüregbe is, ha találunk valamit, ami nem oda való, szintén eltávolítjuk. Leöblítjük kívül-belül, majd szárazra töröljük egy papírtörlővel.
A hasüreget megszórjuk sóval és borssal, kívül pedig megkenjük mindenhol a puha vajjal vagy zsírral, majd így, hogy most már jól tapad, bőségesen megszórjuk a fűszerkeverékkel.
Összekötjük a lábakat egy spárgával, majd a hátára fektetjük egy tepsiben, öntünk alá kevés vizet és betoljuk a sütőbe. 70 percig sütjük, az utolsó 10 percben megfordítjuk, majd a végén visszafordítjuk, hogy megint a melle legyen felül, rácsavarjuk a grill fokozatot, vagy felvesszük a lehető legmagasabb hőmérsékletre, amit csak a sütőnk tud, és ezen a hőfokon még további 5 percig jól rápirítunk.
Kész is a grillcsirke, kezdődhet a lakoma!
The post Grillcsirke otthon: így süsd meg, hogy gusztusosan ropogós és ízes legyen first appeared on nlc.