Múlt szerdán jelent meg az Állami Számvevőszék jelentése a Magyar Nemzeti Bank által 2014-ben alapított hat Pallas Athéné-alapítványból 2019-ben egybeolvasztott Pallas Athéné Domus Meriti (PADME) alapítvány gazdálkodásáról, amely nyomán azóta már hűtlen kezelés gyanújával folyik nyomozás, és ami miatt Varga Mihály új jegybankelnök levélben kérte Orbán Viktort, hogy rendezzék az alapítvány ügyeit. A több százmilliárd forintnyi, közpénzjellegét nem elvesztett közpénz eltűnéséről szóló jelentés érdemi része azonban már két nappal korábban nyilvánosságra került, miután a Direkt36 megszerezte a jelentés még nem végleges tervezetét.
Mindez a végső változattal összevetve tartalmaz egy apró, ám nem érdektelen különbséget, vette észre a Telex. A végleges ÁSZ-jelentésben ugyanis csak az áll, hogy a PADME alapítvány vagyonkezelője, az Optima Befektetési Zrt. a „befektetései finanszírozására banki hitelt (170 M EUR) is bevont”. Azt a Számvevőszék nem nevezte meg, hogy a mai árfolyamon nagyjából 68 milliárd forintnak megfelelő kölcsönt melyik banktól kapta az Optima.
Az eredeti változatban azonban még szerepelt a bank neve, így abból kiderül, hogy a részben a magyar állam, részben Mészáros Lőrinc érdekeltségében lévő, de 13,65 százaléknyi közkézhányaddal a tőzsdén is forgó MBH Bank folyósította a hitelt. „A többször előforduló pénzösszeg »rövid lej. banki hitelként« és »banki hitelként« szerepel, a tőzsdén is jelen lévő MBH-ra pedig »a hitelt folyósító bank« megnevezéssel hivatkozik” a számvevőszéki jelentés, írta a Telex. A cikk szerint a jelentéstervezet Optimának véleményezésre elküldött verziójában húzták ki a bank nevét (általános szabály, hogy az ÁSZ egy jelentés publikálása előtt lehetőséget ad az érintetteknek, hogy reagáljanak a dokumentum állításaira).
A lap megkereste az üggyel, illetve a hitellel kapcsolatban az MBH bankot, ám csak annyi választ kaptak, hogy az MBH-nak „konkrét ügyfelekre vonatkozóan” nem áll módjában információt szolgáltatni a banktitok miatt.