A kávé több, mint egy stimuláns. Valójában egy „ébresztőóra”, amely nemcsak az elmének, hanem az emésztőrendszerünket is “felébreszti”. Bár ez a reakció kellemetlennek tűnhet, valójában annak jele, hogy a testünk hatékonyan reagál és dolgozza fel, amit fogyasztunk. Álvaro Fernández gyógyszerész, aki a közösségi médiában rendszeresen népszerűsíti az egészséggel kapcsolatos híreket, elárulta, mi történik valójában a szervezetünkkel kávéfogyasztás után.
Kávéivás után gyakran érzünk késztetést, hogy a vécére menjünk. Azt gondolnánk, hogy a bevitt étel máris áthaladt az emésztőrendszeren, pedig ez nem így van. Álvaro Fernández rámutat, az elfogyasztott étel 2-5 napot is tölthet az emésztőrendszerben, így amit ürítünk a kávézás után, az valójában már napok óta a szervezetünkben van.
A jelenség hátterében a gasztrokólikus reflex áll, amely természetes válaszreakció a szervezetben, és étkezés után késztetést okoz a székletürítésre. Mint a RAC1 írja, ez a reflex egyénenként változó intenzitású, és magyarázatot ad arra, miért érzünk sürgető késztetést a mosdó használatára étkezés vagy egy csésze kávé elfogyasztása után. Fernández szerint, amikor a gyomor megtelik, bizonyos hormonok szabadulnak fel, amelyek jelzik a vastagbélnek, hogy kezdjen el dolgozni. Azonban az elfogyasztott étel vagy ital típusa befolyásolja ennek a reflexnek az erősségét; például a kávé erősebben stimulálhatja ezt a reflexet.
Bizonyos körülmények között a gasztrokólikus reflex erősebb lehet:
Csecsemőknél: Ez a reflex nagyon erős, ami magyarázza, miért ürítenek gyakran közvetlenül étkezés után.
Felnőtteknél: Intenzitása változó; egyesek erősebben érzik, különösen azok, akik irritábilis bél szindrómában szenvednek.
Zsíros ételek vagy italok, mint a kávé: Ezek fokozhatják ezt a reflexet.
Sokan akadnak amúgy, akik közvetlenül felkelés után elfogyasztják az első csésze kávéjukat. Alvásszakértők viszont azt tanácsolják, hogy felkelés után 45 perccel vagy annál is később igyuk csak meg az elsőt. „A kortizol [stressz] hormon a saját alvási ciklusodra jellemző ritmust követ. A megemelkedett kortizolszint hatással lehet az immunrendszerre, és ha már ébredéskor a csúcson van, mert azonnal kávét iszol, amint kinyitod a szemed, az több kárt okozhat, mint amennyit használ, és hosszú távon immunissá tehet a koffeinre” – magyarázzák. Ami pedig a nap utolsó csésze kávéját illeti, a lefekvést megelőzően legkésőbb 6 órával fogyasszuk el, ha nyugodtan szeretnénk aludni.
Kiemelt fotó: illusztráció, iStock
The post Egy gyógyszerész elmagyarázza, miért rohanunk egyből a vécére kávézás után first appeared on nlc.