A terhesség alatt a megfelelő táplálkozás adja az energiát anyának és babának. Ha testünk megkapja a szükséges tápanyagokat, sokkal jobban fog minket támogatni, és a terhesség alatti egészségügyi kockázatokat is csökkentjük.
A tápláló étrend, a megfelelő hidratáltság fenntartása, valamint a dohányzás és az alkohol kerülése mellett a prenatális vitaminok olyan extra tápanyagokat biztosíthatnak, amelyek kifejezetten a terhesség igényeit szolgálják. Bár terhesvitaminok már az 1970-es évek eleje óta léteznek, napjainkban egy új hullám érkezett, és számos modern formulából válogathatunk. A bőség zavarában azonban nem mindenki igazodik el, ezért készítettük el ezt az összefoglalót, amelyben minden fontos információt megtalálsz a prenatális vitaminokról.
Mik azok a terhesvitaminok, és miért olyan hasznosak?
Ideális esetben egy várandós édesanya minden tápanyagot bevisz az étkezései során, de nem mindig ilyen egyszerű a helyzet. „Általánosan azt javaslom, hogy táplálkozzunk egészségesen a terhesség alatt, fogyasszunk sok zöldséget, gyümölcsöt, és együnk változatosan – mondja Dr. Roza Orsolya gyógyszerész és gyógynövényszakértő. – Az étellel bevitt komponensek túlmutatnak a vitaminokon és ásványi anyagokon. Például az egészségünk számára nagyon fontos fitonutrienseket nem is tudjuk vitaminkészítményekkel bejuttatni a szervezetünkbe.” A szakember hozzáteszi, sokan a táplálkozás révén is elérhetik a napi ajánlott vitamin- és ásványianyag-bevitelt, míg mások a vitaminokkal pótolhatják az esetleges táplálkozási hiányosságokat.
Dr. Roza szerint ha valaki nem akar, nem kell terhesvitamint szednie, elég néhány kulcsfontosságú vitamint, összetevőt beszerezni. „Egy egészséges terhesség esetén nem feltétlenül szükséges a terhesvitaminok rendszeres szedése, elegendő a metilfolát, D-vitamin és omega-3 zsírsavak bevitele. Inkább helyezzük a hangsúlyt a változatos és kiegyensúlyozott étrendre, amely biztosítja a szükséges tápanyagokat mind az anyának, mind a fejlődő babának.”
A vitaminok szedését a szakember bizonyos csoportok számára azonban kifejezetten javasolja.
Főleg azoknak ajánlott a terhesvitamin, akik vegán, vegetáriánus életmódot folytatnak, tinédzsereknek, akiknek az étrendje nem teljes körű, illetve azoknak, akik valamilyen egészségügyi állapottal küzdenek (például cukorbetegek, elhízottak), vagy valami miatt elégtelen a táplálkozásuk, kábítószer-, esetleg alkoholfogyasztók.
Fotó: Getty Images
Mit érdemes keresni egy terhesvitaminban?
A várandósság alatt fontos, hogy a várandós nő megkapja azokat a vitaminokat és ásványi anyagokat, amelyeket általában, ezeken felül pedig további kulcsfontosságú terhességi tápanyagokra is szüksége van. „Bizonyos tápanyagokat, amelyeknek szerepe van a baba életfontosságú szerveinek és testfunkcióinak kialakulásában, mindenképpen szükséges pótolni. Ez a folsav, a D-vitamin, a jód és az omega-3 zsírsavak.”
Folsav: A folsav vagy folát egy B-vitamin, amely alapvető a egészséges terhességhez: a szervezetet új sejtek képzésében segíti. A folsav a korai terhesség alatt kulcsszerepet játszik a velőcső fejlődésében, amely az agy és gerinc kialakulásáért felelős. „A jobb minőségű terhesvitaminokban metafolin található a hagyományos folsav helyett. Ez azért fontos, mert sok embernél genetikai tényezők befolyásolják a folsav feldolgozását, míg a metafolin a szervezet számára könnyebben hasznosítható, természetesebb forma.” Napi 600 mikrogramm folsav bevitele ajánlott.
D-vitamin: A D-vitamin szedése a terhesség alatt csökkentheti a terhességi toxémia, az alacsony születési súly és a koraszülés kockázatát. Jó D-vitamin-források a halak (például lazac és makréla), halmájolajok és a tojássárgája. Napi 2000 nemzetközi egység (IU) D-vitamin bevitele ajánlott.
Jód: A jód szedése különösen fontos a terhesség alatt, mivel kulcsszerepet játszik a baba agyának és idegrendszerének megfelelő fejlődésében. A jód szükséges a pajzsmirigyhormonok előállításához, amelyek segítenek szabályozni a növekedést, a fejlődést és az anyagcserét. Az ajánlott napi mennyiség 220 mikorgramm.
Omega-3: Az omega-3 (vagy halolaj) kiegészítők szedése segít a magzati agy és szem fejlődésében. Az omega-3 létfontosságú tápanyag, és megtalálható olyan ételekben is, mint a vadon élő lazac, makréla, szardínia, lenmag, chia mag és dió. „A terhesvitaminok gyakran tartalmaznak omega-3 zsírsavakat is, de ezek mennyisége sokszor nem elegendő. Az ajánlott bevitel minimum 1 gramm naponta, amit érdemes külön is pótolni, mivel a legtöbb készítmény ezt az adagot nem fedezi teljesen.”
Mit érdemes még szedni a terhesvitaminok mellett?
A vas segít a terhesség alatt szükséges további vörösvérsejtek képződésében. A terhes nők napi 27 milligramm vasat igényelnek – ami kétszerese az általában szükséges mennyiségnek. A vas megtalálható olyan étkezési forrásokban, mint a szárnyasok, halak, bab, borsó, tofu és sötétzöld leveles zöldségek. „Azonban vas pótlására csak akkor van szükség, ha valakinél vashiányt állapítanak meg – figyelmeztet dr. Roza Orsolya. – Fontos a rendszeres ellenőrzés, hogy nyomon követhessék a vas szintjét és kizárják a vérszegénység lehetőségét, mert a túlzott vasbevitel mellékhatásokat okozhat, például hasmenést, hányingert vagy székrekedést, ami a terhesség alatt amúgy is gyakori probléma. Tudományos adatok alapján tehát a rutinszerű vaspótlás nem ajánlott.”
A B-vitaminok mindig alapvetőek a sejtek növekedésének és fejlődésének segítésében, valamint az immunrendszer támogatásában. „Ugyanakkor nincs egyértelmű bizonyíték arra, hogy a B-vitaminok és más ásványi anyagok pótlása általánosan szükséges lenne – hívja fel a figyelmet a gyógyszerész szakember. – A terhesség alatt a tápanyagok és vitaminok felszívódása természetes módon fokozódik, tehát a szervezet intelligensen alkalmazkodik ahhoz, hogy támogatni tudja a magzat fejlődését. Fontos viszont megjegyezni, hogy a vegánoknak és vegetáriánusoknak különösen oda kell figyelniük a B12-vitamin pótlására, mivel számukra ez alapvetően is fontos, de terhesség alatt még inkább.”
A magnéziumot is külön kell pótolni, mivel a terhesvitaminok általában nem tartalmaznak vagy nem a szükséges mennyiséget tartalmazzák. „Ennek oka, hogy a megfelelő adag magnéziumot már nem lehet egy vagy két kapszulába beletenni a többi összetevővel együtt. Ezért érdemes külön figyelmet fordítani a magnéziumbevitelre a terhesség során, mivel ez is hozzájárulhat az egészséges fejlődéshez és a kellemetlen tünetek, például az izomgörcsök elkerüléséhez. Érdemes a biszglicinát formát szedni.”
Egy vitamin pedig kifejezetten tiltólistás magasabb dózisban. „Terhesség alatt nem ajánlott a magas dózisú A-vitamin szedése, különösen az első trimeszterben. A magas dózisú A-vitamin (például 10 000 nemzetközi egység felett) szedése születési rendellenességeket, valamint fej-, szív- és agyi problémákat, sőt vetélést is okozhat. A terhesség első nyolc hetében nincs igazán szükség a pótlására, mivel a normál étrend elegendő A-vitamint biztosít.”
Mikor kell elkezdeni a terhesvitamin szedését?
Ha a leendő anya úgy dönt, hogy terhesvitamint szed az étrendjében lévő hiányosságok pótlására, a fő szabály az, hogy minél hamarabb, annál jobb. Sőt, a legjobb, ha már a fogamzás előtt elkezdi szedni, így azok már az első fontos változások során jelen lehetnek a szervezetben.
A fogamzást tervező nők tehát kezdjék el szedni a vitamint több hónappal a tervezett teherbeesés előtt, hogy biztosítsák a megfelelő vitamin- és ásványianyag-tartalékokat a testükben. A helyes adagolás biztosítása érdekében mindig kövessék a használati utasítást és a javasolt napi adag mennyiségét.
A jóból is megárt a sok – mire kell figyelni a terhesvitamin szedésekor?
A vitaminok alapvető tápanyagok, amelyek egészségesen tartják a testet, de a szakember szerint ezt sem szabad túlzásba vinni.
Túl sok vitamin szedése esetén sokan tapasztalnak mellékhatásokat, mint például hányingert. Én személyesen is átéltem a hipervitaminózis hatásait. Egyszer túl sok B-vitamint szedtem be, akkor is folytattam, amikor már nem volt szükség rá. Olyan hányingerem és fejfájásom lett, hogy azt nem kívánom senkinek. Tehát igen, a vitaminok túlzott bevitele problémákat okozhat.
Fontos azt is kiemelni, hogy mindenki konzultáljon orvosával, mielőtt egy készítményt szedni kezd, és megbízható forrásból vásároljon kiegészítőket. Sajnos lehetséges, hogy a piacon kapható étrend-kiegészítő vitaminok nem azt tartalmazzák vagy nem olyan mennyiségben, mint ami a címkén fel van tüntetve.
Tévhitek a terhesvitaminokkal kapcsolatban
Nem lehet elégszer ismételni, hogy az étrendnek kell lennie a tápanyagok elsődleges forrásának, és ezt kell prioritásként kezelni. „Az egyik legnagyobb tévhit a terhesvitaminokkal kapcsolatban, hogy azt gondoljuk, két kapszula bevételével mindent megadunk a babának – magyarázza dr. Roza Orsolya. – Pedig ez nem igaz, sok más tápanyagra is szükség van. Például egy brokkoliban nemcsak vitaminok és nyomelemek találhatók, hanem olyan egyéb anyagok is, amelyek segítik a szervezet működését.” Az olyan egészséges, teljes értékű ételek, mint a zöldségek és gyümölcsök, tehát sokkal több mindent tartalmaznak, mint a vitaminok: antioxidánsokat, jótékony fitokémiai anyagokat, valamint rostokat, amelyek segítik az emésztést.
Végezetül pedig térjünk ki néhány olyan ételre, amelyeket a terhesség alatt érdemes körültekintően fogyasztani. „Kerüljük a nyers ételeket, mint például a tiramisut vagy a sushit. A májfogyasztás is korlátozott legyen, heti maximum egyszer, mivel magas az A-vitamin tartalma. Emellett a telítetlen zsírsavak és omega-3 zsírsavak miatt érdemes halat fogyasztani, ami jótékony hatású. A lisztéria fertőzés elkerülése érdekében a puha sajtokat, mint a brie vagy a kéksajt, célszerű mellőzni. Emellett a cukros ételek és italok fogyasztását is minimalizálni kell.”
The post A gyógyszerész elmondja: ilyen a jó terhesvitamin first appeared on nlc.