Miután Orbán Viktor ünnepi poloskázó beszédében többek között korrupt dollárokból megvett bírókról beszélt, akiknek árnyékhadseregét a belengetett tavaszi nagytakarításnál kívánja felszámolni, megszólalt a Kúria elnöke is. Varga Zs. András azonban nem a politikai támadások ellen szólalt fel, hanem a Magyar Bírói Egyesületnek ment neki, akik nemrég az igazságszolgáltatás függetlenségéért a bírói véleménynyilvánítás szabadságáért tüntettek.
„Ez a helyzet nem véletlenül alakult ki”
– írja közleményében Varga, megállapítva, hogy ugyan sajnálatos, hogy a bírók és bíróságok a politikai érdeklődés homlokterébe kerültek, de ez ellen nem lehet mit tenni, különben is, a valódi felelősség inkább a Magyar Bírói Egyesületet terheli: az ő politikamentesnek beharangozott demonstrációjukon ugyanis olyan politikai jellegű felszólalások hangzottak el, melyek Varga szerint a bírókat az Alaptörvénnyel és a jogszabályokkal való szembeszegülésre biztatta.
A Kúria elnöke szerint pedig az igazán súlyos megszólalás Magyar Péteré, aki a március 15-i beszédében szerinte „kétségbe vonta az igazságszolgáltatás függetlenségét, az igazságszolgáltatás legitim vezetői elleni fellépést jelentett be”, amivel Varga szerint közvetlen fenyegetést fogalmazott meg.
Varga Zs. Magyar beszédét ez alapján hasonlóan veszélyesnek értékeli, mint a magyar szabadságharc leverése utáni Bach-korszakot, az ötvenes éveket vagy az ’56 utáni megtorlást. Nagyívű történelmi analógiája egy fenyegető Magyar-korszak rémuralmáról, amit a március 15-i beszéd fenyegető hangneme szerinte abszolút megelőlegez:
„Magyarország történetében az ilyesmi nem példa nélküli: korábban is megtörtént, és minden esetben megtorlás követte. Talán elegendő Alexander Bach, Johann Kempen, Rákosi Mátyás vagy Kádár János nevét említeni”
– írja közleményében Varga Zs. András
Hogy mi alapján vont párhuzamot a Kúria elnöke Rákosi Mátyás és Magyar Péter között? Magyar Péter ennyit mondott március 15-én az igazságszolgáltatással kapcsolatban a Tisza terveiről:
„Visszaállítjuk az igazságszolgáltatás függetlenségét, lesz új bírósági, ügyészségi és rendőrségi vezetés.”
Varga Zs. András, aki a kormánytöbbség által megszavazott Lex Vargának köszönhetően töltheti be posztját, ezután azért is elmarasztalta a bírókat képviselő Magyar Bírói Egyesületet és az Országos Bírói Tanácsot, hogy ők nem emeltek szót Magyar beszéde ellen.
Vasárnap a Magyar Bírói Egyesület is tiltakozott Orbán Viktor poloskás beszéde ellen: „A MABIE, mint a bírák reprezentatív érdekképviseleti szerve, valamennyi bíró nevében visszautasítja azt a minden tényszerű alapot nélkülöző állítást, hogy korrupt dollárokból vásárolnak meg bírákat. Ugyanúgy tiltakozunk az ellen, hogy a bírákat kártevő rovarokhoz, állatokhoz hasonlítja” – írták.