Egy új tanulmány alapján az érintetlen bőrűekhez képest potenciálisan magasabb lehet a bőr- és vérrák kockázata a tetovált embereknél – írja a The Independent. A vizsgálat azt mutatta, hogy a tinta nem marad a bőr felszíni rétegeiben, hanem a nyirokcsomókba vándorolhat és felhalmozódhat.
Az egyelőre nem világos, hogy az anyag kiválthat-e krónikus gyulladást, és ha igen, milyen mértékben. Emellett az is kérdéses, hogy a felhalmozódás előidézhet-e rendellenes sejtnövekedést, azaz fokozott rákkockázatot. Henrik Frederiksen, a Dél-dániai Egyetem munkatársa és a csapat tagja kiemelte: egyelőre azt sem tudják, hogy a tartós terhelés gyengíti-e a nyirokcsomók működését.
A szakemberek egy olyan adatbázist használtak fel, amelybe több mint 5900 dániai ikerpár egészségi információit gyűjtötték össze. Ezzel olyan ikreket tudtak összehasonlítani, ahol a pár egyik tagjának rákja van, de amúgy számos genetikai és környezeti tényezőben osztozik testvérével.
A kutatók a bőrrák és a limfóma esetében is megnövekedett veszélyt észleltek, utóbbi esetben a kockázat háromszorosára nőtt. Signe Bedsted Clemmensen, a csapat tagja szerint az adatok azt sugallják, hogy minél nagyobb és régebbi egy tetoválás, annál több tintát juttat a nyirokcsomókba.
A szakértők abban bíznak, hogy a további vizsgálatok feltárják majd a tinta immunrendszerre gyakorolt pontos hatásait. A csapat tervei között szerepel annak felmérése, hogy a részecskék miként befolyásolják a nyirokcsomók működését molekuláris szinten.
The post Növelhetik a rákkockázatot a tetoválások first appeared on 24.hu.