Miközben gyermek cukin-sután inog játszószőnyegén, valójában gyakran már éppen elég idős lenne ahhoz, hogy egyedül, önállóan üljön fel és tartsa meg a kis testét. Ahhoz azonban a jelek szerint már cseppet sem fiatal, hogy okostelefont szorongasson a kezei között.
Amikor azonban anyukája megpróbálja elvenni azt tőle, hanyatt esik, dühében sírni kezd és rúgkapálni, amíg vissza nem kapja a készüléket. Mókás látvány? Vicces tartalom? Ezernyi ilyen található a közösségi oldalakon. Nevetés helyett ugyanakkor ezeknek a felvételeknek szomorúságot kellene okoznia a szakértők szerint. De legalábbis ideje lenne komolyabban elgondolkoznunk, mint kiderült.
Súlyos koordinációs problémák mellett izmaikra is hat, amit tőlünk látnak gyerekeink
A Kindred Squared jótékonysági szervezet új jelentése szerint a négy-öt éves gyerekekből egyre inkább hiányoznak azok a kulcsfontosságú készségek, amelyeket korábban természetesnek tartottunk. A megkérdezett 1000 nevelő fele szerint évről-évre kevésbé állnak készen a közösségbe kerülő, beilleszkedés korába lépő gyermekek arra, ami rájuk vár és arra, ami korábban gördülékenyen működött. Hogy mi is a probléma pontosan? Kevesebb szót képesek maguktól megfogalmazni és kevesebbet is értenek meg. Nehezen kommunikálják igényeiket, és kevésbé valószínű, hogy tudják, hogyan kell használni például egy könyvet. Drámai, de azt gondolják, hogy a lapozás helyett kopogtatniuk kell a lapokat.
Bár a gyerekek nagyon rutinosak és profik abban, hogy mutatóujjukat használják a felületek, pontosabban képernyők kezeléséhez, nehezen tartják meg a ceruzát vagy éppen zsírkrétát kezükben, nem is annyira koordinációs probléma miatt, hanem azért is, mert egész egyszerűen hiányzik belőlük az ehhez szükséges, általános izomerő.
Szakértők szerint egyre komolyabb problémát okoz, hogy a háromdimenziós világ helyett a kétdimenziós képernyők közelségében töltik életüket a gyerekek, sőt így is fejlesztik ki saját készségüket. „A gyerekek agyműködése szükségessé tenné, hogy megtanulják a társas kommunikációt, szocializációt, megtanuljanak beszélni, cselekedni és érzelmeiket kezelni. Ha azonban a gyerekek túl sok időt töltenek a képenyő előtt, akkor felborult az egyensúly, ez kihat a minőségi interkaciókra és hatással lesz fejlődésükre is” – figyelmeztet dr. Angharad Ruckin klinikai pszichológus.
Komoly károkat okozunk gyermekeinknek a telefon és a képernyők folytonos használatával. Megrendítő, amire a tanulmányok jutnak (Fotó: GettyImages)
Drámai a telefon hatása, nagyon fontos változtatunk!
Bár azt gondolhatjuk, hogy a csecsemők és kisgyerekek nem veszik észre, amikor szemünk folyamatosan a képernyőre tekint, valójában ez tévedés. Több tanulmány is igazolja, hogy a gyerekek zavarónak és stresszesnek találják, amikor a szülő arca gyors érzelmi változásokat tükröz pusztán annak hatására, hogy a képernyőt nézi. Így a gyerek számára szinte értelmezhetetlen módon változik meg mimikánk és tekintetünk néhány pillanat alatt az öröm, a meghatottság, a félelem vagy éppen a szomorúság árnyalatait tükrözve.
Csecsemőkre koncentráló vizsgálatok és megfigyelések mutatják és hangsúlyozzák, hogy a kicsik ilyenkor minden erejükkel próbálják visszanyerni szüleik figyelmét. Amikor pedig nem járnak sikerrel, elkeserednek és egész testükkel elfordulnak, bízva abban, hátha ez majd kifejti a kívánt hatást.
Egy, a Jpusnal Academic Pediatrics példányában publikált tanulmány arra az eredményre jutott, hogy amennyiben az anya étkezés közben a képernyőjét nézte, 20%-kal kevesebb verbális és 39%-kal kevesebb non-verbális interakció jött létre közte és gyermeke között. Szívszorító belegondolni abba, milyen hatással van ez gyerekeinkre.
„Az első 1000 nap az, amikor kiépülnek a körülötted lévőkkel emberekkel való kapcsolat alapjai. Ennek abszolút alapját képezi az érzés, hogy fontos vagy a körülötted lévő felnőttek számára. A képernyők aktív jelenléte nagy mértékben akadályozza ezt, hosszú távon is jelentős hatással lehet a gyermekre” – figyelmeztet a szakértő.
The post Szörnyű, ami kiderült a telefonokról: a szakértő szerint ebben mindannyian vétkesek vagyunk! first appeared on nlc.