Miután kiderült, hogy Nagy Márton miniszter a hivatalos útjain rendre felső kategóriás szállodákban száll meg, és előfordult olyan is, hogy éjszakánként 1,7 millióba kerülő hotelszobát béreltek számára, és 60 milliónyit utazott el magángéppel, kíváncsiak voltunk, hogy a többi kormánytag hivatalos útjai mennyibe kerülnek.
Több minisztériumnak is küldtünk közérdekű adatigénylést, a kezdődátum az új kormány vagy a miniszter hivatalba lépése volt. A külügy és a honvédelmi minisztérium nem volt hajlandó érdemben válaszolni, Rogán Antal nem utazott külföldre, az Orbán Viktor utazásaival kapcsolatos számokra még várunk, de az látszik, hogy a válaszolók közül Pintér Sándor belügyminiszter használt legtöbbször magángépet.
Gyors utak, 34 millióért
A belügyminiszter 2022 májusa óta 22-szer volt külföldön, ebből hétszer „nem kereskedelmi járattal”, vagyis magángéppel utazott. Prágába, Luxembourgba és Brüsszelbe kétszer-kétszer utazott, Budvába egyszer repült.
A magánrepülőzés összesen 34,2 millióba került, a brüsszeli utak elvitték ennek csaknem a felét. Pintér kormányzati géppel is hétszer utazott, egyszer ment kereskedelmi járattal. A fennmaradó, közeli külföldi utakra – valószínűleg – autóval ment. Jellemzően egy nap alatt megfordult, a ciklus kezdete óta hétszer szállt meg külföldön.
A Belügyminisztérium két esetben fizetett neki szállást, az egyik luxembourgi útján 380 eurót, a brüsszeli után pedig 400-at. Ugyan nem kötötték össze, de az elküldött lista alapján ezek tavalyi foglalások lehettek. Pintér a napidíját nem vette fel egyszer sem. A Pintért kísérő delegációk után összesen 1080 euró szállásköltséget fizettek ki. Azt nem közölték, hogy a minisztert hány fő kísérte el, így az ő költségüket fejenként nem lehet kiszámolni.
Ugyan Pintér szállásköltségei nem tűnnek soknak, de jócskán meghaladják azt a keretet, amennyiért megszállhatna. A vonatkozó BM utasítás szerint Pintér kerete Európában 220 euró/éj, míg a kíséretének 150 euró/éj áron bérelhető szállás.
A BM utasításban leírják, hogy a szállásköltség eddig a keretig finanszírozható, „attól eltérni kizárólag a gazdasági helyettes államtitkár engedélyével lehet.” Nyilván itt is ez történt, ki merne ellentmondani egy ilyen kérésre.
Megszaladó szállodaárak
Bóka János EU-ügyekért felelős miniszternél magasabb a keret – 450 euró/éj -, de még ott sem mindig sikerül tartani. Bóka 2023. augusztus 1-től (minisztersége kezdetétől) 79-szer volt külföldi kiküldetésen, amelyből 51 volt nem egynapos, szállást igénylő út. Összesen 6,4 millió forintot fizettek ki szállodai szobákra.
Előfordultak 70-90 ezres szállásköltségek, a többség viszont a 100-150 ezres sávba esett. 410-es euró árfolyammal számolva ezek bőven a meghatározott napidíjon belül maradtak. A Booking.com alapján úgy látszik, ennyiért nem a legdrágább ötcsillagos szállodákban lehet szobát foglalni.
Tavaly viszont többször is nagyon megszaladtak a költségek:
szeptember 17-19 között Strasbourgban részt vett az Európai Parlament plenáris ülésén. Szállásköltsége első éjszaka 501.233 forint, a második éjszaka 200.835 forint volt (összesen 702 ezer). Öt fős minisztériumi delegáció tartott vele, melynek szállásköltsége 2.160.259 forint volt. október 7-10 között szintén Strasbourgba utazott, ahol részt vett az Európai Parlament ülésén. Szállásköltsége az első éjszaka 226.120 forint, második és harmadik éjszaka 385.185 forint volt (összesen 996 ezer). Hat fős minisztériumi delegáció tartott vele, amelynek szállásköltsége 4 millió forint volt. október 14-16 között Luxembourgba utazott az Általános Ügyek Tanácsa ülésére, majd Brüsszelben részt vett egy elnökségi programhoz kapcsolódó fogadáson. Szállásköltsége Luxembourgban 215 ezer volt (egy éjszakát maradt). Brüsszelben neki nem kellett fizetni, a 9 fős minisztériumi delegáció szállásköltsége Luxembourgban 1,4 millió, Brüsszelben 1,2 millió forint volt. november 18-21 között Brüsszelbe utazott, szintén az Általános Ügyek Tanácsa ülésére. Szállásköltsége első éjszaka 328.765, második éjszaka 239.784, harmadik éjszaka 340.824 forint volt (összesen 909 ezer). A nyolc fős minisztériumi delegáció után 2,1 milliót fizettek. november 25-27 között is Strasbourgba ment, az Európai Parlament plenáris ülésére. A szállásköltség éjszakánként 256.533 forint (összesen 769 ezer) volt. Az öt fős minisztériumi delegációnak 3,9 milliót fizettek ki.
Mit kaphat ezért?
Csak összehasonlításként: Strasbourgban a következő plenáris ülésre 250 ezer forintból ki lehetne venni az egyik belvárosi, ötcsillagos szállodában a „Le Petit Prince” elnevezésű szobát is, Queen méretű ággyal, ha most kellene lefoglalni. A legdrágább szobájuk 440 ezer, az Imperial, két hálószobával. Ugyanebben a szállodában a Classic szoba 113 ezerbe kerül.
Brüsszelben pedig most március 10-11 között 328 ezerért a Delux szobát lehet lefoglalni a központban lévő ötcsillagos szállodában, ha azt választjuk, hogy lemondható legyen. Egy másik, szintén 5 csillagos hotelben viszont már a Prémium kategóriást.
Az utazásai során Bóka egyszer használt magángépet, mikor december közepén szintén Brüsszelbe utazott az Általános Ügyek Tanácsa ülésére. Ez kerekítve 9,7 millióba került. (Pintér Sándor júniusi brüsszeli útja 7,8 millióból kijött.) Az összes többi útja kijött 17,7 millióból. Az összesen 1,2 milliós költségtérítést felvette. A delegációi elszállásolása 23,5 millióba került.
Tuzson Bence igazságügyi miniszter meglepően visszafogott volt, Bókával összehasonlítva meg pláne. Az igazságügyi miniszternek például 2024. júniusában 49 ezerért foglaltak szállást, mikor egy luxembourgi tanácsülésre ment, 10 nappal később Bóka Jánosnak már 150 ezer forintba került a szállása ugyanabban a városban. Ő az Általános Ügyek Tanácsán vett részt.
Tuzson 2023. augusztusa óta 16-szor volt külföldön, ebből 12-szer kellett szállást biztosítani számára. Az összköltség valamivel több, mint 1 millió forint volt. A minisztérium szabályzata szerint Tuzson egy éjszakára maximum 400 euróért szállhat meg. Napidíjként 1460 eurót, mostani árfolyamon számolva 586 ezret vett fel.
Drága Berlin
Gulyás Gergely minisztériumából érdekesen megfogalmazott választ kaptunk: a miniszer hivatalba lépése óta „26 alkalommal volt hivatalos úton külföldön, ezen kívül 8 alkalommal látogatott határon túli magyarlakta területre”.
10 egynapos utat tett. Gulyás Gergely szállásköltsége összesen 4,2 millió forint volt, a delegációit 7,6 millióért szállásolták el. Azt nem részletezték, hogy egyes utakra hányan kísérték el. A Miniszterelnökségnél nincs belső szabályzat arról, hogy mennyi lehet a szállásköltség.
„A Miniszterelnökség minden esetben a felelős gazdálkodás elvének megfelelően jár el” – írták. Egyszer ment magánrepülővel, a Budapest-Bécs-Berlin-Budapest útvonalon, 1,8 millióért.