Példátlan események zajlanak Donald Trump amerikai elnök beiktatása óta. Ami ezekben a napokban történik a világban, az mindannyiunk életére közvetlen hatással lehet: recseg-ropog a második világháború utáni nemzetközi rendszer, alapjaiban változhat meg Amerika és Európa viszonya.
Ebben a helyzetben a 444 azon dolgozik, hogy a legalaposabban, közvetlen közelről mutassa be a kulcsfontosságú eseményeket, és a meghatározó helyszínekről bejelentkezve számoljon be a történelmi fejleményekről. Előfizetőink exkluzív anyagokat olvashatnak ebben a rendkívüli helyzetben – ha szeretnéd elolvasni ezeket, csatlakozz a Körhöz!
A müncheni biztonsági konferencia a világ egyik legfontosabb védelempolitikai rendezvénye, az itt elhangzott beszédek a világsajtó kiemelt témáját jelentették az elmúlt hetekben. Kollégánk, Takács Lili ott volt, alapos riportjának köszönhetően pedig a 444 olvasói pedig nemcsak arról értesülhettek, hogy mi zajlott a legnagyobb színpadokon, de arról is, miről beszélgettek a résztvevők azon kívül.
És hogyan élik meg Kijevben, hogy az Egyesült Államok a fejük fölött kezdett egyezkedni Oroszországgal a sorsukról? Kolozsi Ádám helyszíni riportban számolt be arról, hogyan látják a legkülönfélébb szereplők a helyzetet az utca emberétől a szakértőkig. Kollégánk ott volt Volodimir Zelenszkij elnök első sajtótájékoztatóján a fordulat óta: itt többek között arról volt szó, hogy az ukrán elnök szerint Orbán emberek is fújhatták a dezinformációs buborékot Trump körül.
Közöltünk elemzést Jarábik Balázs Ukrajna-szakértő megszólaltatásával is, aki arról beszélt, az amerikai–orosz tárgyalások nem pusztán Ukrajnáról szólnak: a két fél nagyobb csomagban gondolkodik.
Írtunk arról, hogy az EU nem tudja megvédeni Európát, és ebben a magyar kormány döntései is szerepet játszanak, cikkünkben nyilatkozott Csiki Varga Tamás, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem John Lukacs Intézet tudományos főmunkatársa.
A háború három évének katonai tanulságai vendégszerzőink, Jójárt Krisztián Oroszország-szakértő és Takács Márk katonai elemző vonták le 12 pontban.
A rijádi orosz-amerikai tárgyalások után elemzésünkben arról írtunk, Trump tényleg felrúgja a világrendet, Európát ejti, Putyint felemeli, majd az európai reakciók összegzésével folytattuk: Európa pont akkor ébred nehezen a bénultságból, amikor azt kellene bizonyítania, hogy van benne erő.
Bemutattuk, hogy mire számít a háborút megjósoló brit tábornok (szerinte nő az esély, hogy Európa 3-5 éven belül háborúzzon az oroszokkal), hogy mit gondol a brit hírszerzés volt vezetője („Az új világrend erős emberek alkuiról és megegyezéseiről szól, és erre már csak Európa nem ébredt rá”), és hogyan értékeli a helyzetet Francis Fukuyama politikai filozófus (Az Egyesült Államok csatlakozott az autoriter táborhoz).
A munkát folytatjuk, és továbbra is azon fogunk dolgozni, hogy útmutatót adjunk olvasóinknak a felfordult világhoz.
Ha szeretnél jobban eligazodni ebben a rendkívüli helyzetben, és szeretnéd elolvasni az exkluzív anyagainkat, legyél a 444 előfizetője! A Körhöz most éves előfizetési csomagjainkkal féláron lehet korlátozott ideig csatlakozni.