A több gyermeket felnevelő anyáknak életük végéig szja-mentességet tervez bevezetni a kormány. Hasonló intézkedés a legalább négy gyermeket nevelő nőknél 2020 óta már érvényben van, az eredeti elképzelések szerint már ekkortól a háromgyerekesek is szja-mentességet kaptak volna, ezt azonban mégsem vezették még be. A háromgyerekeseknél az idén októbertől startolna az szja-mentesség, a kétgyermekeseknél pedig Orbán Viktor miniszterelnök hétfői közlése alapján lépcsőzetesen:
2026. január 1-jén a 40 év alatti kétgyermekesek válnak adómentessé,
2027-től a 40 és 50 év közöttiek,
2028-tól az 50 és 60 év közöttiek,
2029-től pedig a 60 év felettiek csatlakoznak hozzájuk.
Vagyis a 60 év felettieknek, akiknek már alig van hátra idejük a nyugdíjig, még négy évet kell várniuk.
Amikor a legalább négy gyermeket nevelő anyák szja-mentességéről írtunk (a 2022-es népszámlálás adatai alapján kicsivel több mint 73 ezer foglalkoztatottról van szó), már jeleztük, hogy minél többet keres egy sokgyerekes anya, annál nagyobbat nyerhet az szja-mentességgel. Most is ez várható. Azoknak pedig, akik a szülés után nem tudnak visszamenni dolgozni, vagy nincs szja-köteles jövedelmük (például mert katáznak), nem jelent segítséget a döntés.
A Bankmonitor kiszámolta, hogy egy átlagos keresetű háromgyerekes nő esetében (bruttó 586 723 forintból kiindulva) az szja-mentesség havi nettó 88 ezer forint – éves szinten több mint 1 millió – pluszt jelenthet októbertől.
Ennyit hozhat az szja-mentesség önmagában
Megnéztük, mit jelent az szja-mentesség a minimálbéreseknél, bérminimumosoknál és az átlagos keresetű háromgyerekes anyáknál.
The post Anyák szja-mentessége: nem minden családban nő tőle a nettó jövedelem first appeared on 24.hu.