„Ez világszenzáció, ilyen nincs sehol” – mondta szerényen Orbán Viktor az évértékelőjén, amikor bejelentette a családoknak szánt adócsökkentő csomagot. Ígéretekből egyébként nem volt hiány a beszédében, ami nem is meglepő, jövőre parlamenti választások lesznek. Eljött a választási osztogatás időszaka, ennek keretében pedig a családok is a fókuszba kerültek. Orbán három fő intézkedést jelentett be:
a gyerekek után járó adókedvezmény megduplázását: 1 gyerek után 20, 2 gyerek után 80, 3 vagy több gyerek után 200 ezer forintot lehet levonni a szülők adójából; a CSED és GYED teljes jövedelemadó-mentességét és a 2 vagy többgyerekes anyák teljes jövedelemadó-mentességét. Idén októbertől a háromgyermekesek egy lépésben, a kétgyermekesek pedig 2026 januárjától lépcsőzetesen kapják meg ezt a lehetőséget.
Ebből az első intézkedés egyáltalán nem újdonság, hiszen azt már tavaly megígérte Tusványoson, hogy ha Trump megnyeri novemberben az amerikai elnökválasztást, akkor a magyar kormány békeköltségvetést készíthet, és így lehetőség lesz a családi adókedvezmény megduplázására. Orbántól egyébként nem áll távol az, hogy egyes intézkedéseket átmentsen egyik csomagból a másikba. Hasonlót csinált például a koronavírus-járvány idején is, amikor a védelmi intézkedések között említette a 13. havi nyugdíj visszaépítését, amit valójában már a koronavírus-járványtól függetlenül is elkezdett a kormány.
Visszatérve a friss bejelentésekre, a teljes szja-mentesség újdonságként értelmezhető. A négy gyermeket nevelő anyáknak már 2020 januárjától él az élet végéig tartó adómentesség, a sorban következő társadalmi csoport a három gyermeket nevelő anyák lettek volna, ám arról nagy vita folyt kormányzati körökben, hogy van-e rá elegendő fedezet a költségvetésben.
Éppen ezért tűnhet akár furcsának is Orbánék időzítése, hiszen évek óta képtelenek 3 százalék alá vinni a GDP-arányos költségvetési hiányt, sőt még a saját prognózisaikat sem sikerült tartaniuk. (Tavaly például a 4,5 százalékos GDP-arányos hiányból a valóságban 4,8 százalékos mínusz lett.) Ebből kifolyólag ismét túlzott-deficiteljárás alá került Magyarország.
Márpedig a kettő vagy több gyermeket nevelő anyák szja-mentessége jelentős költségvetési kiengedéssel jár.
Évi 2 millió forint
A legfrissebb (novemberi) adat szerint az átlagbér 695 100 forint volt Magyarországon, vagyis a mostani szja-kedvezményekkel is számolva a kétgyermekes anyák éves szinten 770 ezer forintot, a háromgyermekesek pedig mindössze 64 ezer forintot spórolnak meg.
Ha egy ennél jóval magasabb, bruttó egymillió forintos bért nézünk, akkor a mostani állapothoz képest két gyermek esetén az anya évi 1,32 millió forintot spórolna, három gyermeknél pedig éves szinten 612 ezer forintot.
De nézzünk alacsony béreket is: a minimálbér 290 600 forintja mellett, míg két gyermeknél éves szinten alig több mint 43 ezer forinttal lesz beljebb az anya, három gyereknél semmilyen előnyét nem fogja ennek érezni, hiszen a családi adókedvezmény miatt már most sincs befizetendő szja-ja.
Igen ám, viszont a gyakorlatban a családi adókedvezmény megbonyolítja a helyzetet. Annak jövő évre végbemenő duplázása pedig főleg, és ha ezt vesszük figyelembe, már teljesen más képet kapunk.
A családi adókedvezményt a jogszabályok alapján akár az apa fizetéséből is lehet érvényesíteni, a fenti összesítés tehát akkor állja meg a helyét, ha feltételezem, hogy az adókedvezményt az apa veszi igénybe, az anya pedig érvényesíti az szja-mentességet.