„Ruszin-Szendi Romulusz 2025. február 15-én, nyilvános rendezvényen a Magyar Honvédségről és annak vezetéséről egyértelműen olyan kijelentéseket tett, amelyek kifejezetten alkalmasak különösen a Magyar Honvédség jó hírnevének csorbítására és társadalmi megítélésének hátrányos befolyásolására, továbbá a Magyar Honvédségbe vetett társadalmi bizalom csökkentésére. Az NKE kutatójaként, kiemelten magas rangú és beosztású volt katonaként olyan kijelentéseket tett nyilvánosan, amelyek hátrányosan érinthetik az NKE egyik meghatározó feladatát, a honvéd tisztképzés hatékonyságát, s csökkenthetik a kedvet a katonai, illetve egyéb más hivatásos pálya iránt” – ezt válaszolta a Nemzeti Közszolgálati Egyetem (NKE) a 444 megkeresésére, miután kiderült, hogy Ruszin-Szendi Romulusz volt vezérkari főnököt azonnal hatállyal kirúgták az egyetemről, ahol 2021 óta tanított tiszteket és tisztjelölteket.
A volt vezérkari főnököt február közepén igazolta le a Tisza honvédelemért felelős szakpolitikusának, az NKE nem sokkal ezután szüntette meg Ruszin-Szendi Romulusz jogviszonyát.
Az NKE hosszú válaszában azt írta, hogy az egyetem „tevékenységének célja a közigazgatást, a hon- és rendvédelmet érintő tevékenységet végző szakemberek képzése, a hon- és rendvédelmi szervek tiszti utánpótlásának biztosítása”, és „valamennyi dolgozójának kiemelt felelőssége van a közigazgatási szervek, a rendvédelmi feladatokat ellátó szervek, illetve a Magyar Honvédség jó hírnevének és kedvező társadalmi megítélésének fenntartásában, amely a megfelelő tiszti és szakember utánpótlás biztosítása révén nemzeti érdek”.
Mint írják, „az NKE közalkalmazottjaira ebből kifolyólag fokozott felelősségi szabályok irányadók, s fokozottan tartózkodniuk kell minden olyan magatartástól, amely hátrányosan érintheti e szervek társadalmi megítélését, hiszen az NKE feladata a köz szolgálatára élethivatásukként tekintő fiatalok megszólítása, képzése és jövőbeni feladataikra történő felkészítése”.
Az NKE válasza szerint a rájuk vonatkozó „jogszabályi környezet a közalkalmazotti jogviszony megszüntetése körében speciális szabályokat határoz meg, amelyek az NKE tekintetében annak egyedülálló hivatásából fakadnak”, és „ennek alapján a közalkalmazott jogviszonya felmentéssel megszüntethető, ha a munkahelyén vagy azon kívül olyan magatartást tanúsít, amely az egyetem, a közigazgatási szervek, a rendvédelmi feladatokat ellátó szervek vagy a Magyar Honvédség, illetve ezek vezetőinek jó hírnevét vagy társadalmi megítélését hátrányosan befolyásolhatja”.
Ehhez hozzátették, hogy „a Magyar Honvédség és a honvéd tisztképzés a pártpolitikai téren kívül eső, a nemzet egésze számára mindenkor meghatározó jelentőségű intézmények”.
Mivel indoklásuk szerint a volt vezérkari főnök február 15-én egy „nyilvános rendezvényen a Magyar Honvédségről és annak vezetéséről egyértelműen olyan kijelentéseket tett, amelyek kifejezetten alkalmasak különösen a Magyar Honvédség jó hírnevének csorbítására és társadalmi megítélésének hátrányos befolyásolására”, Ruszin-Szendi Romulusszal „mint az NKE Hadtudományi és Honvédtisztképző Kar tudományos munkatársával szemben fennáll a fentiek szerinti felmentési ok, ezért a közalkalmazotti jogviszonyát az egyetem 2025. február 21. napjával felmentéssel megszüntette”.