Talán meglepő, de bizonyos statisztikák szerint az átlagosnál nagyobb az esélye annak, hogy valaki a tulajdon születésnapján halálozik el, mint az év bármely másik napján. Ezt a jelenséget születésnap-effektusnak vagy születésnap-hatásnak szokták nevezni, és bár nem árt némi kritikával kezelni (mint egyébként nagyjából az összes statisztikát), azért mindenképpen érdemes egy kicsit közelebbről is megvizsgálni.
Az Annals of Epidemiology című szakfolyóiratban 2012 augusztusában közzétett tanulmány az összes halálozási okot az elhunyt születési dátumának függvényében vizsgálta: a kutatóknak eredetileg az volt a célja, hogy kiderítsék, igaz-e az elmélet, miszerint egy súlyosan beteg ember valamiképpen késleltetheti az elkerülhetetlen véget, hogy még egy születésnapot megünnepelhessen.
Azonban épp az ellenkezője derült ki. Közel 2,4 millió, 1 évesnél idősebb svájci állampolgár 1969 és 2008 közötti halálozási adatait elemezve arra az eredményre jutottak, hogy a vizsgált személyek 13,8 százaléka a születésnapján hunyt el. Ráadásul a 60 éves, illetve annál idősebb emberek esetében ez az adat már 18 százalékra nőtt.
Az egyik legkézenfekvőbb következtetés nyilván az, hogy az elhunytak öngyilkosságot követtek el, ami rendszerint gyakrabban fordul elő a jeles ünnepek – karácsony, szilveszter – és születésnapok idején. És bár természetesen ilyen eseteket is találtak, a fő okok inkább a régóta húzódó szív- és érrendszeri problémák voltak, esetleg a szívroham, illetve az olyan, súlyos betegségek, mint a rák, vagy éppen a különböző balesetek.
Ami azt illeti, a férfiak 44 százalékkal nagyobb valószínűséggel haltak meg a születésnapjukon attól, hogy különösen szerencsétlenül estek.
„Arra az eredményre jutottunk, hogy a születésnapok gyakrabban végződnek halálosan, mint azt várnánk” – összegezte a tanulmány (bár jó kérdés, hogy pontosan mit is vártak).
Az épp születésnapját ünneplő szexuális ragadozó, P. Diddy (fotó: KMazur/WireImage)
Egy másik, korábbi kutatás, amelyik az Egyesült Államokban készült, hasonló – bár nem teljesen ugyanolyan – eredményre jutott: ebben több mint két és félmillió kaliforniai lakos adatait vizsgálták meg, akik 1969 és 1990 között haltak meg. Miután kiszűrték az olyan zavaró és torzító tényezőket, mint a halálozások szezonalitása, az előre ütemezett műtétek, illetve és a február 29-én született személyek, azt állapították meg, hogy a férfiak esetében a születésnapot megelőző héten, a nők esetében pedig a születésnapot követő héten jelentősen megnőtt a halálozások száma – mindkét esetben a halálozás nem a születésnapon, hanem annak közelében tetőzött.
És itt egy másik, figyelemre méltó statisztika a tengerentúlról: 1998 és 2011 között elhunyt 25 millió amerikai közül a vártnál 6. 7%-kal többen haltak meg a születésnapjukon, jellemzően hétvégi napokon. A fiatalabb korosztály körében – vagyis a 20-29 évesek esetében – ez a szám még sokkal magasabb volt: több mint 25%.
Kijevben, ahol 1990 és 2000 közötti halálozási adatokat vizsgáltak, még kiugróbb eredményeket kaptak: a vártánál 44. 4%-kal több haláleset történt a férfiak körében a születésnapjukon, a nők esetében meg 36,2%-kal több.
Taylor Swift egy gigantikus születésnapi tortával 2019-ben (fotó: Dia Dipasupil/Getty Images for iHeartMedia )
És hogy mi ennek az oka? A kutatók itt mintha kissé a sötétben tapogatóznának. Mindenesetre az egyik elmélet szerint az emberek a születésnapjukon jellemzően nagyobb fizikai aktivitást fejtenek ki (táncolnak, buliznak, szexelnek stb.), a szív- és érrendszerre gyakorolt nagyfokú stressz pedig felszínre hozhatja a különféle szunnyadó egészségügyi problémákat, és máris kész a baj.
A másik fontos tényező lehet a születésnapozással gyakran együtt járó mértéktelen alkoholfogyasztás is, ami könnyedén alkoholmérgezéshez, ittas vezetésből fakadó autóbalesethez és egyebekhez vezethet, valamint – az arra hajlamosaknál – növelheti az öngyilkosság kockázatát.
Kizárólag az öngyilkosságokra összpontosító tanulmányok esetében is találhatunk érdekes adatokat: ezek alapján például az öngyilkosságok száma a születésnapon vagy közvetlenül azt követő időszakban Dániában és Magyarországon tetőzik, ám Bajorországban vagy Tajvanon nincs ilyen összefüggés.
Minden újabb születésnap ajándék (fotó: Gisela Schober/Getty Images)
Ugyanakkor akadnak olyan kutatások is, amelyek egészen más mondanak: egy Dánia és Ausztria lakosságát (összesen 2 052 680 haláleset az adott időszakban) felhasználó tanulmány azt állapította meg, hogy a születésnap-effektus korántsem tekinthető általánosnak vagy következetesnek, hisz az ősszel vagy télen született emberek nagyobb valószínűséggel haltak meg a születésnapjuktól távolabbi hónapokban.
Nőknél vagy férfiaknál gyakoribb a születésnapi halál?
Egy 1995 és 2009 között Németországban az összes rákos halálesetet vizsgáló kutatás pedig egyáltalán nem talált bizonyítékot születésnap-effektusra.
Egy jóval kisebb körben végzett amerikai felmérés meg azt mutatta ki, hogy a nők nagyobb valószínűséggel haltak meg közvetlenül a születésnap előtt, a férfiak pedig közvetlenül utána, de mindezt átlagolva nem volt kimutatható születésnap-effektus a teljes népesség körében. Ugyanezt találták egy Anglia és Wales halálozási adatainak vizsgálata során, ahol statisztikailag szignifikáns születésnap-effektus volt az egyes alcsoportok (férfiak és nők; soha nem házasodtak, házasok, elváltak és özvegyek) körében, de a teljes népességben nem volt megfigyelhető.
És hogy ebből az egészből mi a tanulság? Hát, talán csak annyi, hogy tulajdonképpen bármelyik nap meghalhatunk (és egy nap bizonyára meg is fogunk), szóval felesleges egymásnak ellentmondó statisztikákkal stresszelnünk magunkat.
The post Nagy esélye van annak, hogy a születésnapunkon fogunk meghalni, állítják a kutatók first appeared on nlc.