A rakott kel, azon kívül, hogy finom, egyben roppant praktikus étel: egy tepsiben ott van minden, ami egy teljes értékű fogáshoz kell. Van benne zöldség, méghozzá a legjobb, hiszen a káposztafélék rengeteg rostot tartalmaznak, nem is beszélve az egyéb hasznos tápanyagokról. A hús meg a tejföl képviseli a fehérjét, a rizs pedig a szénhidrátot. Vagyis, nem kell tovább töprengeni, hogy mit adjunk még mellé: leginkább semmit. Ez így komplett.
Szaftos rakott kel (Fotó: Nosalty)
Az elkészítése sem kíván párizsi gasztroakadémiai képzettséget, tulajdonképpen pár egyszerű műveletet kell elvégezni: a kelkáposztát blansírozzuk, a rizst megfőzzük, a ragut lesütjük. A blansírozás egy igen egyszerű folyamat: a leveleket beledobjuk sós, forró vízbe, majd pár perc után kihalásszuk és lecsepegtetjük. Ettől az eljárástól még nem fő meg, de kezelhető és hajlítható lesz, valamint némi sót is vesz magába, amitől meg finomabb lesz a végeredmény.
Rizst főzni sem egy ördöngösség, viszont itt van a kutya elásva.
Ha nem jól kezeljük a rizs témát, akkor a rakott kelünk sajnálatos módon szétporlad, mint maroknyi székely, ahelyett, hogy jó kis szaftos, gusztusosan tocsogós ételünk lenne. A szaftos rakott kel titka tehát nem a zsír, hanem éppen fordítva: a rizs. Elnézést.
A különböző rizsfajtákról már több ízben írtunk, és itt most nem az A és B rizs közti különbségre gondolunk, hanem az alakjuk, keményítőtartalmuk és felhasználhatóságuk szerint próbáltuk bemutatni, melyik fajta rizs mire jó. Itt most olyan fajtára van szükség, ami hajlandó jól megpuhulni, majdhogynem szétfőni. A hosszú szemű rizsek tehát erre alkalmatlanok, tegyük félre most a drága, illatos fajtákat és válasszuk a legegyszerűbbet!
Persze kerek szemű rizsből is lehet drágát kapni, ha az van ráírva, hogy szusi rizs vagy rizottó rizs. Ezek szintén megfelelnek, de a legegyszerűbb, kiskunsági A rizs is tökéletes a célra. Főzésnél is a legegyszerűbb módszer szerint járunk el, nem kell lepirítani, egyszerűen csak kétszeres mennyiségű sós vízben megfőzzük.
A többi már gyerekjáték, kezdődhet is a rakott kell összerakása!
Rakott kel recept
A jó, szaftos rakott kel darált sertés lapockából készül, de pulykahúsból sem rossz ám, sőt, még egészségesebb is. Igaz, ez esetben kissé bátrabban kell fűszerezni, de annyi baj legyen!
Hozzávalók:
1 fej kelkáposzta
3 evőkanál olaj
1 fej hagyma
40 dkg sertés lapocka darálva (de comb vagy pulykamell is jó)
1 bögre rizs
só, bors, fűszerpaprika
450 g tejföl
Elkészítése:
Forraljunk sós vizet egy fazékban. A kelkáposzta alján vágjuk le a torzsát, majd szedjük leveleire. Vágjuk ki a vastag ereket, majd 3-4 percig blansírozzuk a forró vízben. Kiszedjük, lecsepegtetjük. Hűteni nem kell, úgyis megsütjük még.
Egy bögre rizst bő két bögre sós vízben felteszünk főni. Fedő alatt főzzük, alacsony lángon 10 percig, majd elzárjuk és további 10 percig hagyjuk még párolódni a saját gőzében.
A hagymát apróra vágjuk és megdinszteljük az olajon. Rádobjuk a húst és kifehéredésig kevergetjük, majd sózzuk, borsozzuk és teszünk hozzá egy teáskanál fűszerpaprikát.
Előmelegítjük a sütőt 200 fokra. A húsos raguhoz hozzákeverjük a rizst. A tepsink alját kibéleljük a káposztalevelek felével, majd rásimítjuk a ragut. Befedjük a káposzta másik felével, rákenjük a tejfölt és betoljuk a sütőbe. Addig sütjük, amíg tetszetős, pirosas színt nem kap a teteje.
Ha elkészült, kicsit hagyjuk kihűlni, mielőtt felszeleteljük, különben szét fog esni. Habár több is veszett Mohácsnál.
The post Eláruljuk a lágy, szaftos rakott kel titkát – ezen az egy összetevőn múlik minden! first appeared on nlc.