Valószínűleg te is hallottad már, hogy orrunk és fülünk soha nem áll meg a növekedésben. Ahogyan pedig öregszünk, sokan észre is vesszük, hogy orrunk nagyobbnak, fülcimpánk hosszabbnak tűnik, mint fiatalabb éveinkben.
De tényleg igaz a legenda, hogy folyamatosan nő fülünk és orrunk? Vagy a látvány csupán optikai csalódás?
Így változik testünk az öregedés hatására
Orrunk és fülünk valóban megváltozik, ahogyan öregszünk, de egészen másról van szó, mint hogy megállás nélkül növekednének. Valójában a bőr változását és a gravitáció hatását tapasztalhatjuk ezeken a területeken is. Testünk más részeire is hat persze mindez, csak azok kevésbé vannak szem előtt.
A legtöbb ember 20 éves kora környékén abbahagyja a növekedést, bőrünk, porcaink és izmaink azonban továbbra is folyamatos változásban maradnak. A súlyváltozások, a terhesség, az edzettségi szint és a sérülések mind alakítják testünket életünk során. Ráadásul az évek múlása gyengíti a bőr és a porc kötőszöveteit. Ez a gyengülés az, ami változásokhoz vezet fülünk és orrunk megjelenésében is.
Az öregedés hatására orrunk és fülünk nagyobb lesz (Fotó: GettyImages)
Ezért tűnik nagyobbnak orrunk és fülünk
Az orr és a fül porcból, rugalmas szövegből áll, mely keményebb ugyan, mint a bőr, de puhább, mint a csont. Idővel a porc elhasználódik és kevésbé támasztja meg a bőrt, mely beborítja. A bőr is elveszíti rugalmasságát és feszességét, az öregedés hatására megereszkedik, e két jelenség együttese pedig láthatóan nagyobbá teszi fülünket és orrunkat.
Ha mindez még nem lenne elég, bizony, optikai hatások is kiemelik nagyobb orrunkat és fülünket. Az öregedéssel ugyanis arcunk is változik, orcánk beesettebbé, ajkunk pedig vékonyabbá válik, ez kihangsúlyozhatja orrunk méretét. Lazább állkapcsunk pedig megnyúlt fülcimpánkra hívja fel a figyelmet.
The post Tudtad, miért nagyobb orrunk és fülünk, ahogy öregszünk? Több oka is van! first appeared on nlc.