Az elmúlt években egyre többen használják telefonjukat sötét módban, bízva abban, hogy ezzel kímélik akkumulátorukat és szemüket. Egy friss kutatás azonban azt állítja, hogy a dark téma valójában ellentétes hatást válthat ki: a készülékek így több energiát fogyasztanak és nagyobb fénykibocsátással működnek, mint a világos mód használatakor.
Fotó: Pexels
A kutatás szerint ennek fő oka, hogy a sötét mód bekapcsolásakor a felhasználók 80%-a automatikusan megemeli a kijelző fényerejét, hogy a sötétebb tónusok jobban láthatók legyenek. Ez viszont azzal jár, hogy a készülék végső soron több energiát használ el, mintha világos témával működne – írja a PC Fórum.
„Egyes készülékek esetében a sötét üzemmódra való váltás valóban csökkentheti a készülék energiafogyasztását. Az energiatudatos internetezőket ezért arra ösztönzik, hogy sötét módban böngésszenek. [..] A bökkenő az, hogy a hirdetett energiamegtakarítást nem tesztelték a vadonban, ahol a felhasználói viselkedés váratlan következményekkel járhat” – idézi a lap a kutatókat.
Míg az OLED-kijelzős telefonoknál a sötét háttér technikailag csökkentheti az energiafelhasználást, az LCD-kijelzők esetében ez eleve nem igaz, mivel azok működési elve miatt a világos téma kevesebb energiát igényel.
„Nagyszerű, hogy sokan keressük, hogyan lehetünk környezetbarátabbak. De a leggyakoribb fenntarthatósági ajánlások némelyike túlságosan egyszerűsít – olyannyira, hogy sok közülük egyszerűen nem úgy működik, ahogyan azt tervezték ” – mondta Zak Datson, a tanulmány egyik szerzője. A kutatók szerint a valódi energia-megtakarítás eléréséhez jobban kell értenünk, pontosan milyen tényezők befolyásolják eszközeink energiafogyasztását az online térben.
The post Sötét módot használsz a mobilodon? Rossz hírünk van first appeared on nlc.