Se levél, se semmi nem érkezett, az önkormányzat is a sajtóból értesült, hozzánk pedig szájhagyomány útján jutott el a hír, hogy a fejünk felett úgy döntöttek, kisajátítják az otthonainkat. Persze nem ez volt az első dolog, amiről «elfelejtettek» szólni nekünk
– mondta Rózsa, annak a Józsefváros szívében álló, roskatag önkormányzati bérháztömbnek az egyik lakója, melynek állami kisajátítása közel egy évvel ezelőtt, egy salátatörvénybe rejtett javaslatból derült ki.
A nem sokkal a 2024-es önkormányzati választás előtt elfogadott jogszabály szerint a tíz épület a Nemzeti Közszolgálati Egyetem (NKE) fenntartásába kerül, hogy itt épüljön meg annak új, Nemeskürty István Tanárképző Kara.
A kormány a döntéssel a Diószegi Sámuel utcában és környékén, jellemzően igen rossz anyagi körülmények közt élő 200 családnak, több mint 400 embernek – akik közül sokan örökbérleti joggal laknak ott – forgatta fel az életét, bizonytalanná téve lakhatásukat.
A tervezet szerint eredetileg a lakóknak mindössze pár hónapjuk lett volna, hogy elhagyják otthonukat, a törvényben viszont már az szerepelt, hogy az önkormányzatnak 2025. január 31-éig kellett volna felajánlania cserelakásokat, majd a tavaly júniusi választást követően pár héttel, egy háborús vészhelyzetre hivatkozó rendelettel ezt a határidőt újabb egy évvel, 2026. január 31-ére tolták ki.
A kérdések gyűlnek, az állam és az NKE mélyen hallgat
A bizonytalanságban a lakóknak és a Pikó András vezette önkormányzatnak is egyre több a kérdése, amiket időről időre fel is tesznek, de se a kormányzat, se az NKE nem válaszol. Amit tudni lehet: az egyetemen a tanárképzés idén szeptemberben elindul, egyelőre egy másik, ismeretlen helyszínen, az egyetem fenntartásába pedig júliusban kerülnek a házak, így az lesz a felelős olyan dolgokért is, mint a takarítás, amíg a lakók elhelyezése meg nem történik.
A kezdettől fogva semmiféle szándék nem volt arra, hogy rendezzék az életeket, amiket felforgattak. A kormány részészéről csak annyit hallhattunk, hogy nyugodjunk meg, minden rendben lesz. Közel egy év után ott tartunk, hogy azt se mondták, mi lesz az otthonainkkal, hol fogunk lakni, vagy esetleg elfelejtettek minket. Azt üzenném a politikusoknak, hogy itt szegények laknak, nem hülyék! Kisember vagyok, nem érdekel, hogy mit csinált a jobb- vagy a baloldal, azt viszont akarom, hogy ne legyen politikai játszma az életünk
– mondta Balázs, aki 1999 óta lakik a Diószegi utca egyik önkormányzati lakásában, és mivel már két sztrókja volt, neki az sem mellékes szempont, hogy az egészségügyi központ közel van a mostani otthonához.
The post „Üzenem a politikusoknak, itt szegények laknak, nem hülyék” – a Diószegi utca lakói úgy érzik, a kormány magukra hagyta őket first appeared on 24.hu.