A Paks II. Atomerőmű építésének egyik résztvevője megszünteti a Paksi Ipari Parkban lévő cégét. A moszkvai székhelyű anyavállalat, az AO Energoszpecmontazs január 9-én hozott alapítói határozatával döntött úgy, hogy végelszámolással megszünteti az AO Energoszpecmontazs Magyarországi Fióktelepét – derül ki a Cégközlönyből. Az eljárás már meg is indult.
Megkérdeztük a munkákat koordináló Roszatom magyarországi képviseletét, mi az oka az Energoszpecmontazs lépésének. Azt tudakoltuk, hogy a fióktelep megszüntetése azzal függ-e össze, hogy befejezte az általa vállalt munkát, így nem maradt több tennivalója Pakson, vagy a szerződése szerint még dolgoznia kellene, de valamiért nem kívánja/nem tudja elvégezni a további munkákat? Esetleg ez az egyik olyan cég, amely – a Hadházy Ákos független képviselőhöz eljutott dolgozói jelzések szerint – egyszerűen levonult a paksi építkezésről?
Az Energoszpecmontazs vállalat az Európai Unió országaiban, köztük Magyarországon azért szüntette be a tevékenységét, mert az Oroszországgal szemben barátságtalan államok szankciós listájára került a vállalat, ami által lehetetlenné váltak számára az elemi banki műveletek. Ennek ellenére a Paks II. Atomerőmű építési projektben elvégzik az összes munkát
– tolmácsolta lapunknak a választ Kóti Lóránt, a Rosatom Central Europe Kft. PR-menedzsere.
A 2021-ben alapított paksi cég 2023-mal bezárólag nem könyvelt el árbevételt, aminek az az oka, hogy nem az építési gödör kialakításában, hanem a munkálatok későbbi szakaszában, a szerelési munkák során számítottak rá. A válasz alapján úgy fest, hogy az Energoszpecmontazs távozása a magyar piacról nem tekinthető véglegesnek, ha változnak a feltételek, és a szerelésig jut az építkezés, akkor készek a vállalt munka elvégzésére.
Az Energoszpecmontazs Magyarországi Fióktelepe egyébként a Paksi Ipari Park ugyanazon helyrajzi számára van bejegyezve, mint az építkezésen fővállalkozóként működő ASZE Rt. (az Atomsztrojexport) magyarországi fióktelepe. Ez a cég 2023-ban 39,5 milliárd bevételt mutatott ki és 4,9 milliárd forint veszteséget könyvelt el. Nagy volt tavaly a mozgolódás körülötte, éppen egy éve írtunk arról, hogy az ASZE alvállalkozókat toborzott, és megszólaltattunk vállalkozókat, hogyan kerülik el a kockázatokat a szankciós viszonyok közepette. Szeptemberben pedig óriási tőkeinjekció érkezett a cégbe: 33 milliárdról 140 milliárd forintra emelték a jegyzett tőkéjét.
The post Távozik Paksról az egyik orosz építőcég, mert szankciós listára került, és nem tud bankolni first appeared on 24.hu.