Magyar tulajdonosi háttérrel rendelkező földgázkereskedő kötött szerződést a moldovai Transznisztria energiaellátásáról – közölte Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter pénteken. A miniszter az Osztrák Szabadságpárt (FPÖ) főtitkárával tartott közös sajtótájékoztatót, itt újságírói kérdésre erősítette meg, hogy az ügyben pár hete megkereste az orosz energiaügyekért felelős miniszterelnök-helyettes.
Én ekkor egyeztettem több magyar tulajdonosi háttérrel rendelkező energiavállalattal, valamint a moldovai külügyminiszterrel is, és ezen tárgyalásokat követően valóban egy magyar tulajdonosi háttérrel rendelkező vállalat szállítja a földgázt a transznisztriai területre
– ecsetelte Szijjártó, miként választották ki a magyar hátterű céget a feladatra. Azt, hogy pontosan melyik cégről van szó, a miniszter nem közölte.
Az Ukrajnán keresztül folyó orosz gáztranzit megszűnésének Moldova az igazi vesztese. Az orosz Gazprom és az ukrán Naftogaz öt évre szóló földgáztranzit-szerződése január 1-én járt le, ezzel pedig véget ért az a hosszú időszak, amikor Oroszország a gázt Ukrajnán keresztül juttatta el Európába, többek között a 2,5 millió lakosú Moldáviába.
Kijev úgy döntött, hogy nem hosszabbítja meg a szerződést, mert bár évente körülbelül 800 millió dolláros tranzitbevételre tett belőle szert, Oroszország dollármilliárdokat keresett a gáz éves tranzitjából, amiből az Ukrajna ellen folytatott háborút finanszírozta.
Noha Moldova – igaz, magasabb áron – képes gázt és elektromos áramot importálni Európából, és segítséget is ajánlott az autonóm régiónak, a Dnyeszteren túli, oroszpárti szakadár tartomány eddig minden Európából érkező segítséget elutasított, és a jelek szerint arra vártak, hogy Oroszország majd újranyitja a gázcsapokat. Transznisztria 450 ezer lakosa emiatt nemcsak a gázt, hanem az áramot is kénytelen volt nélkülözni.
Transznisztria a Szovjetunió felbomlása után az önállósodó Moldovától elszakadt keskeny földsáv a Dnyeszter folyótól keletre. A régió a függetlenségét erős orosz támogatással 1990-ben nyilvánította ki, az erről szóló sikeres népszavazás után. A Moldovával folytatott rövid háború után, az 1992-ben aláírt békekötés értelmében a moldáv hatóságoknak nincs semmilyen beleszólása a terület politikájába.
The post Szijjártó bejelentette, hogy magyar hátterű cég szállítja a gázt Moldova oroszpárti szakadár régiójába first appeared on 24.hu.