Hatvanöt évvel ezelőtt jelentek meg az első panelházak Magyarországon, amelyek jelentős mértékben enyhítették az akkoriban jelentkező lakásgondokat. Vasbeton épületek – amelynek az összedőlésüktől még jó ideig nem kell tartani – a lakáspiacon továbbra is rendkívül fontos szerepet játszanak, mivel körülbelül 800 ezer panellakásban él az ország lakosságának a 20 százaléka.
5 tudnivalóban a panellakásokról:
1. Jó befektetés
A panelek négyzetméterára – a legtöbb lokáció esetében – kedvezőbb, mint a téglából épült lakásoké. Így akár központi kerületekben is lakáshoz juthatsz ugyanakkora keretből. Sőt egy panellakást hónapról-hónapra fenntartani is költséghatékonyabb. A panellakások általában nagyobb lakótelepeken vagy lakóövezetekben helyezkednek el, ahol jó a tömegközlekedés, a jól megközelíthető lakások pedig az ingatlanpiacon nagyobb keresletnek örvendenek.
Mikor érdemes panellakást venni befektetésként?
Ha olcsón tudsz venni egy jó helyen lévő panellakást. (például egyetemek, munkahelyek közelében)
Ha hosszú távon ki akarod adni, és stabil hozamra számítasz.
Ha az épület korszerűsített, vagy olcsón tudod felújítani.
Ha alacsony közös költségű, jól fenntartható ingatlant keresel.
2. Könnyen és gyorsan eladhatóak (vagy éppen kiadhatóak)
Ez annak köszönhető, hogy széles tömegek által megfizethető, lakáscélú ingatlanokról van szó. A panellakások népszerűek a bérlők körében, különösen a diákok és fiatal párok számára.
3. Nem kerül vagyonokba a fűtés
A panelek távhős fűtésének egyaránt vannak előnyei és hátrányai. Távfűtéses lakásoknál a fűtési költség gyakran egyenletes, és nem kell egyedi fűtési rendszer karbantartására költeni, viszont nehezebben szabályozható.
4. Stabil épületszerkezet
Sok panel már túl van az eredetileg tervezett élettartamán, ám nem kell-e aggódni az ott élőknek: megfelelő karbantartással még hosszú évtizedeket kibírnak ezek az épületek. Ráadásul statikai problémák ritkábban fordulnak elő paneleknél, mint egyes régi téglaépítésű házaknál.
5. Egy panel is lehet energiatakarékos
Az elmúlt években számos panelépületet korszerűsítettek (hőszigetelés, fűtéskorszerűsítés, nyílászárócsere), így jól karbantartott és korszerűsített panelház energiatakarékosabb és értékállóbb lehet, mint egy elavult téglaépület.
Kiemelt fotó: illusztráció, Róka László / MTI
The post Panelban laksz? Erről feltétlenül tudnod kell! first appeared on nlc.