Február legelején Donald Trump amerikai elnök a világ leggazdagabb embere, Elon Musk által vezetett Kormányhatékonysági Hivatal (DOGE) ajánlására leállította, egészen pontosan 90 napra felfüggesztette a nemzetközi humanitárius segélyek folyósítását az Egyesült Államok Nemzetközi Fejlesztési Ügynökségén (USAID) keresztül.
A világ legnagyobb állami donorszervezete a 2023-as pénzügyi évben 72 milliárd dollárnyi támogatást folyósított világszerte a konfliktusövezetekben élő nők egészségétől kezdve a tiszta vízhez való hozzáférésen, a HIV/AIDS kezelésén, az energiabiztonságon át a korrupcióellenes munkáig sokféle projekthez. A támogatások leállításának pedig már látszanak az első jelei:
A CNN riportjából kiderül, Kenyában körülbelül 1,3 millió ember részesül HIV/AIDS kezelésben, akik közül mintegy 1602 árva és veszélyeztetett gyermek függ az Egyesült Államok kormányának AIDS-elhárítási vészhelyzeti tervétől (PEPFAR). A program 2003-mas elindítása óta több mint 8 milliárd dollárt költött HIV/AIDS kezelésére közel 1,3 millió kenyai ember számára.
A USAID és a PEPFAR kritikus szerepet játszott a Nyumbani otthon működtetésében is, mivel 1999 és 2023 között több mint 16 millió dollárt biztosítottak csak ennek az egyetlen otthonnak. Ez lehetővé tette, hogy mintegy 50 ezer gyermeknek segítsenek, mígnem zaklatási vádak miatt az USAID közvetlen finanszírozása 2023-ban megszűnt, a PEPFAR azonban továbbra is biztosította a működéshez szükséges költséget.
A lap tudósítása szerint a gyermekotthonnak évente átlagosan 1139 dollárra van szüksége gyermekenként a HIV-kezelések folytatásához. Az antiretrovirális szerek mellett természetesen a rendszeres vizsgálatok is fontosak, amelyek ára a PEPFAR végleges leállítása esetén durván megemelkedhet, és megfizethetetlenné válhat az otthon számára. Ez azt jelentené, hogy a HIV-fertőzött gyermekek szinte bizonyosan rövid időn belül meghalnának.
The post HIV-pozitív árvák maradhatnak gyógyszer nélkül Kenyában Donald Trump és Elon Musk döntése miatt first appeared on 24.hu.