Egy trianoni emlékmű miatt nyomoz Dunaszerdahelyen a szlovák rendőrség prominens magyar értelmiségiek ellen, ha az ügyészség vádat emel, négy-nyolc év börtön között van a lehetséges büntetési tétel. Mindez egy lakótelepi körforgalomban felállított országzászló miatt, amit 2020-ban emeltek a várostól kapott telken a Csallóközi Múzeum mellett.
Az Összetartozás Emlékművének nevezett emlékművet egy helyi civil csoport, a Kondé Miklós Polgári Társulás állíttatta – írja a Napunk. A szervezet elnöke Ibolya Olivér, aki 2024-ig a dunaszerdahelyi Kodály Zoltán Alapiskola igazgatója volt, de egy volt gimnáziumi igazgató és a város építési osztályvezetője is a kezdeményezők között volt.
Ellenük egy dunaszerdahelyi szlovák történész, a tavalyi elnökválasztáson is induló, és ott szerény eredményt elérő Patrik Dubovský tett feljelentést. Szerinte az emlékmű „sérti a békés együttélést a városban”, és kelet-közép-európai rendőrnyelven fogalmazva fasiszta eszmék propagálásának a tényállását merítheti ki.
Ennek ugyan már négy éve, de a nagyszombati kerületi rendőrség most januárban döntött úgy, hogy vádemelési javaslattal továbbítja az ügyet az ügyészségre. A gyanú szélsőséges eszméket propagáló anyagok előállítása egy olyan paragrafus alapján, ami a szélsőséges csoportokat határozza meg. Szlovákiában szélsőséges csoport esetén négytől nyolc évig terjedhet a büntetés.
Magyar felállítói szerint az emlékmű magyarok, szlovákok és a többi nemzet összetartozását fejezi ki, a gyanú szerint azonban egy 1939-es, a bécsi döntés után felállított országzászlót idéz meg, ami fasiszta-irredenta szellemiségű.
Miközben a Fico- és az Orbán-kormány egymás legközelebbi szövetségesei az EU-ban, újabban megint kezdenek megszaporodni a magyarok elleni politikai ízű eljárások. Január végén Hájos Zoltán dunaszerdahelyi polgármestert azért hallgatta ki a rendőrség, amiért két városi rendezvény nevében a Felvidék kifejezés szerepelt.