A kormány számos alkalommal kinyilatkoztatta, hogy néhány éven belül el kell érni az 1 millió forintos átlagkeresetet Magyarországon. A Pénzcentrum által megkérdezett szakértő szerint az elmúlt évek keresetnövekedési ütemét tartva a kitűzött cél könnyen összejöhet, de adódhat egy elég nagy gond:
ha a bérek emelkedése nem párosul a termelékenység növekedésével, úgy az ország egy (újabb) inflációs sokkal nézhet szembe.
Ennek oka, hogy a magasabb bérek miatt nőnek a termelési költségek is, amit a vállalatok gyakran a fogyasztói árak emelésével kompenzálnak. Ahhoz tehát, hogy a magyar bérek ne csak papíron emelkedjenek, hanem a reálértékük is növekedjen, elengedhetetlen a termelékenység javulása. A vállalatok ugyanis úgy tudnak magasabb béreket fizetni az áraik növelése nélkül, hogy a termelékenység növekedésével csökken az egységnyi termékre jutó költségük. Mindez például technológiai fejlesztésekkel, hatékonyabb munkafolyamatok bevezetésével és a munkaerő képzésével érhető el.
Azt is megnézték, hogy a termelékenység növelésében Magyarország az utóbbi időben nemigen jeleskedett, míg
2010-ben az EU-átlag 74,3 százalékát értük el, addig
2023-ra romlott a helyzetünk, és már csak az EU átlag 73,3 százalékán álltunk,
miközben több régiós ország javított a pozícióján.
Megállapították továbbá, hogy ha ez a helyzet nem javul,
Azt is megnézték 12 alapélelmiszerre, hogyha nem javul a termelékenység, milyen árakkal találkozhatunk majd a boltokban. Röviden: brutálisakkal. Ha részletesebben is kíváncsi, kattintson!
The post Durva következménye lehet a belengetett egymilliós átlagkeresetnek first appeared on 24.hu.