Hollandia jelentősen csökkenti a más országoknak juttatandó fejlesztési segélyekre szánt forrásokat, és ezentúl csak olyan esetekben ad támogatást, amik az ország saját érdekeit szolgálják – írja az NlTimes.
„A holland kormány ezentúl a »Hollandia az első« elvet követi a fejlesztési segélyek kiosztásában” – jelentette be a tunéziai látogatásán Reinette Klever, a radikális jobboldali Szabadságpárt (PVV) politikusa, a külkereskedelmi és fejlesztési együttműködésért felelős miniszter.
A tervek szerint a kormány jelentős megszorításokat fog végrehajtani a nemi egyenlőség előmozdításával, illetve az oktatással és klímavédelemmel kapcsolatos projektek finanszírozásában, és csak olyan projekteket fog finanszírozni, amik közvetlen előnyökkel járnak Hollandia számára.
„Így nemcsak azokat az országokat és embereket támogatjuk, akiknek a legnagyobb szüksége van rá, hanem saját országunkba is befektetünk” – mondta a miniszter, akinek a politikája inkább a külkereskedelemre fókuszál, mint a fejlesztési együttműködésre.
Dick Schoof kormánya azt tervezi, hogy idén 500 millió euróval, majd évente további 2,4 milliárd euróval csökkenti a fejlesztési segélyek keretét. A segélyszervezetek támogatását évente 200 millió euróval mérséklik, és 2025-től saját bevételeik felét kell előteremteniük a korábbi negyede helyett.
Az NlTimes arról is beszámolt, hogy Hollandia csak a párizsi klímaegyezményben vállalt kötelezettségeit teljesíti, de ezen felül nem vállal további klímavédelmi lépéseket. Az UNICEF és az ENSZ Fejlesztési Programja (UNDP) támogatását a felére csökkentik.
A kormány a fejlesztési segélyek nagy részét holland cégek által irányított projektekre fordítja, főként élelmiszerbiztonság, vízgazdálkodás és egészségügy területén. Klever szerint ez hatékonyabb felhasználása az adófizetők pénzének, mint olyan célokra költeni, amikben Hollandia nem rendelkezik kellő szakértelemmel.
Emellett Hollandia elsősorban olyan országokat fog támogatni, amik segítenek a migráció visszaszorításában. Tunézia továbbra is holland támogatásban részesül, mivel az EU és Tunézia migrációs megállapodásának hatására jelentősen visszaesett a menedékkérők száma. Klever 4,8 millió eurót ígért Tunéziának a part menti megfigyelési rendszerek fejlesztésére. (MTI)