Megközelítette a Holdat az égitestre leszállni készülődő Blue Ghost (Kék Szellem) űrszonda – közölte az eszközt fejlesztő Firefly Aerospace űripari vállalat. A leszállóegység különlegessége, hogy végig rögzíti útját az égitest felé, így most közeli felvételeket készített a Hold felszínéről.
A Blue Ghost még január 15-én indult útnak a SpaceX egyik Falcon 9 rakétáján, egy japán űrcég, az ispace Resilience nevű holdszondájával együtt. A japán eszköz valamikor május vagy június során szállhat le a Holdon, a Blue Ghost viszont a tervek szerint már március 2-án landolhat.
Amint a Space.com megjegyzi, a Blue Ghost február 13-án állt Hold körüli pályára, most pedig egy manőverrel közelebb mozgatta magát az égitesthez. Összesen 3 percig és 18 másodpercig működtette hajtóműveit, ezzel pedig 120 kilométerre csökkentette a közte és a Hold felszíne közötti távolságot. Ebből a magasságból lenyűgöző felvételt tudott készíteni az égitest kráterekben gazdag tájairól.
Our #GhostRiders completed another lunar orbit maneuver with a 3 minute, 18 second burn early this morning. This maneuver moved the lander from a high elliptical orbit to a much lower elliptical orbit around the Moon. Shortly after the burn, Blue Ghost captured incredible footage… pic.twitter.com/ygyMVpaBW4
— Firefly Aerospace (@Firefly_Space) February 18, 2025
A Blue Ghost küldetésének célja, hogy megfigyeléseinek köszönhetően a tudósok jobban megismerjék a holdi környezetet, mielőtt embereket küldenének az égitestre. A leszállóegység küldetése egy teljes holdi nappalig, azaz nagyjából két földi hétig tart majd, a fagyos holdi éjszakát nem lesz képes átvészelni.
Az eszköz sikeres landolásának óriási jelentősége lehet, ez idáig ugyanis mindössze egy magáncégnek sikerült leszállnia a Holdon. Ez az érdem az Intuitive Machines nevű cég Odysseus holdszondájáé, amely 2024. február 23-án landolt a Hold déli sarkánál. Az Odysseus küldetése az Egyesült Államok visszatérését is jelentette az égitestre, ugyanis ez volt az első amerikai eszköz, amely az elmúlt 50 évben holdra szállt.
A Resilience missziója szintén egy holdi nappalig tart majd, az eszköz magával visz egy apró holdjárót is, amely mintákat gyűjt majd a felszínről. A leszállóegységet építő ispace egyszer már próbálkozott holdra szállással, ám Hakuto-R nevű szondájuk a landolási kísérlet közben lezuhant.
The post Hamarosan holdra száll a Kék Szellem first appeared on 24.hu.