Különösen veszélyes lehet az idősekre nézve a tüdőgyulladás, amelyben éppen Ferenc pápa is szenved – derül ki a Tudőközpont közleményéből. A betegség a magasabb korúaknál ugyanis sokszor a jellemző tünetek nélkül jelentkezik.
Amint a 24.hu korábban beszámolt róla, a 88 éves pápát február 14-én szállították kórházba, hogy kivizsgálják napok óta tartó hörghurutját. Később kiderült, hogy kétoldali tüdőgyulladása van, ennek ellenére a Vatikán szerint a pápa „jó hangulatban” maradt. Állapota azóta javult is, sőt a Szentszék nemrég arról adott hírt, hogy már reggelijét képes volt a kórházi ágyból felkelve, ülve elfogyasztani.
Dr. Hidvégi Edit, a Tüdőközpont gyermek- és felnőtt tüdőgyógyásza elárulta, ez a betegség a pápa korában meglehetősen veszélyes lehet, ráadásul a vallási vezető erősen hajlamos a tüdőfertőzésekre, ugyanis a BBC cikke szerint 21 éves korában eltávolították egyik tüdejének egy részét.
Miért ilyen veszélyes a tüdőgyulladás?
A WHO adatai alapján a légúti fertőzések – köztük a tüdőgyulladás – a világon az 5. leggyakoribb halálok. Időseknél, legyengült immunrendszerű egyéneknél, csecsemőkorban, vagy koraszülötteknél különösen veszélyes, mert gyakran a jellegzetes és látványos tünetek nélkül fejlődik ki. Az idős emberek tüdőgyulladása esetén például sokszor hiányzik a másoknál jellemző magas láz.
A tüdőgyulladást leggyakrabban baktérium vagy vírus okozza, de kiválthatják paraziták, belélegzett gőzök, gázok, illetve akár a légzőrendszerbe került idegentest is. A tüdőgyulladás érintheti a tüdőnek csupán egyetlen lebenyét (lebeny-tüdőgyulladás) vagy a kötőszövetes vázát (szövet közti tüdőgyulladás), illetve elhelyezkedhet foltszerűen is a tüdőben (bronchopneumonia). A pápa esetében viszont az egész szerv érintett, azaz kétoldali tüdőgyulladásról van szó.
A betegség típusait azért fontos megkülönböztetni, az egyes fajták eltérő kezelési módot igényelhetnek.
Hogyan kezelhető a tüdőgyulladás?
A tüdőgyulladás tünete hasonlíthatnak más légúti betegségekéhez, ezért fontos, hogy panasz esetén hamar orvoshoz forduljunk. A kezelés módja elsősorban attól függ, hogy mennyire súlyosak a tünetek, illetve milyen kórokozó okozta a tüdőgyulladást.
A gyakori tévhitekkel szemben antibiotikumokra csak bakterális fertőzések esetén van szükség, ha vírus okozta a betegséget, ott az antivirális gyógyszerek segítenek. Minden esetben fontos viszont a megfelelő folyadékpótlás, kezdeti ágynyugalom és szükséges a tünetek kezelése is.
A teljes gyógyulás több hétig tartó folyamat, ami annál hosszabb lehet, minél idősebb vagy sérülékenyebb a páciens. A panaszok megszűnését követően még több hetet vehet igénybe, míg a röntgenelváltozások is visszahúzódnak. Ráadásul még a megfelelő terápia és kezelés alkalmazása ellenére is előfordul, hogy néha tüdőgyulladás maradványai maradnak a tüdőben.
The post Ezért veszélyes a betegség, ami Ferenc pápát is megtámadta first appeared on 24.hu.