Az Ausztráliához tartozó Tasmania szigetén több mint 150 kis kardszárnyú delfin vetődött partra, jelentős részük elpusztult, írja a BBC. A 157 állatból szerdán körülbelül 90 élt, de a szakértők szerint a bonyolult körülmények lehetetlenné teszik a megmentésüket, ezért el kell őket altatni.
A kis kardszárnyú delfin a világ egyik legnagyobb delfinfajának számít, a veszélyeztetett állatok akár 6 méteresre is megnőhetnek és 1,5 tonnát is nyomhatnak.
A hatóságok szerdán közölték, hogy a delfinek 24-48 órája lehetnek a parton. Kris Carlyon tengerbiológus azt mondta, a Launceston városától mintegy 300 kilométerre fekvő területet rendkívül nehéz megközelíteni – és a közelben még erdőtűz is pusztít -, ezért mentőfelszerelést sem tudnak odaszállítani. Mivel az előrejelzések szerint a körülmények a következő két napban is hasonlók lesznek, a szakértők úgy döntöttek, inkább elaltatják az életben maradt állatokat.
„Minél tovább vannak ezek az állatok a partra vetve, annál tovább szenvednek. Minden alternatív lehetőség sikertelen volt” – mondta Carylon.
A környezetvédelmi minisztérium még dolgozik azon, hogyan ártalmatlanítsák a tetemeket, a terület azonban fontos az őslakosok számára, ezért a szóvivő azt mondta, „lehet, hogy hagyjuk a természetet a maga útján járni”.