Kikötőktől és az infrastruktúrától kezdve az olajon és a gázon át az ország ásványkincs-készleteinek nagy részéig mindenre kiterjed az a szerződés, amit Donald Trump ajánlott Volodimir Zelenszkij ukrán elnöknek az amerikai támogatásért cserébe – írja a Telegraph.
„Ott lesz ez a sok pénz, és én azt mondom, hogy vissza akarom kapni. Azt mondtam nekik, hogy ennek megfelelő, 500 milliárd dollár értékű ritkaföldfémeket akarok, és ők lényegében beleegyeztek ebbe, így legalább nem érezzük magunkat hülyének” – mondta Trump a múlt héten.
A brit lap szerint azonban a feltételek Ukrajna jogi értelemben vett örökös amerikai gazdasági gyarmatosítását jelentenék. Azt írták, ha a tervezetet elfogadnák, Trump követelései az ukrán GDP nagyobb részét tennék ki, mint amit Németországnak az I. világháború utáni versailles-i békében kiszabott jóvátételek jelentettek.
A Telegraph-hoz eljutott tervezetet szerint az Egyesült Államoknak és Ukrajnának közös befektetési alapot kell létrehoznia annak biztosítására, hogy „a konfliktusban részt vevő ellenséges felek ne részesüljenek Ukrajna újjáépítéséből”. A megállapodás kiterjedne az „Ukrajna erőforrásaihoz kapcsolódó gazdasági értékre”, beleértve az ásványkincseket, olaj- és gázföldeket, bizonyos kikötőket, és egyéb infrastruktúrát.
Az USA az erőforrások kitermeléséből származó visszatérő bevételek, valamint „minden új, harmadik félnek kiadott engedély” 50 százalékát kapná meg, ráadásul „minden jövőbeli engedély esetében az Egyesült Államoknak elővásárlási joga lenne az exportálható ásványi anyagok megvásárlására”.
Washington ezzel szinte teljes ellenőrzést szerezne Ukrajna nyersanyag- és erőforrás-gazdaságának nagy része felett. A befektetési alap kizárólagos joggal rendelkezne az összes jövőbeli bányászati engedély és projekt módszerének, kiválasztási kritériumainak és feltételeinek meghatározására is.
Zelenszkij szeptemberben maga vetette fel Trumpnak az ötletet, hogy az USA közvetlen részesedést kapjon Ukrajna ritkaföldfém-készleteiből, remélve, hogy ezzel további fegyvereket kaphat.
A lap szerint Kijevben aggodalommal fogadták a tervet. Arra valószínűleg nem számítottak, hogy olyan feltételekkel kell szembesülniük, amiket háborúban legyőzött agresszor államokra szoktak kiszabni – ezek a feltételek rosszabbak, mint a Németországra és Japánra kiszabott pénzügyi büntetések az 1945-ös vereségük után.
Trump pedig kész lenne elengedni az ország kezét. „Lehet, hogy alkut kötnek, lehet, hogy nem kötnek alkut. Lehet, hogy egyszer oroszok lesznek, vagy lehet, hogy nem lesznek azok” – mondta szintén a múlt héten.
Az ukrán elnök a biztonsági garanciák hiányára hivatkozva utasította vissza a J.D. Vance alelnökkel való tárgyalásán a megállapodás aláírását. Zelenszkij több biztonsági garanciát kért, valamint egy közös amerikai-ukrán béketervet is szeretne, mielőtt bármiféle tárgyalásba kezdenének Vlagyimir Putyinnal a háború befejezéséről.