Miután 2024 novemberében kiderült, hogy Donald Trumpnak fogják hívni az Egyesült Államok 47. elnökét, az őt támogató milliárdos, Elon Musk turbófokozatba kapcsolt. A beiktatáson kart lendített, az új adminisztrációban miniszteri posztot kapott, és több európai ország, például az Egyesült Királyság, valamint Németország belpolitikájába is beleszólt. Utóbbi esetében a szélsőjobboldali AfD kampányrendezvényén jelentkezett be videókapcsolásban.
Musk toxikus viselkedésének pedig meg is lett a hatása: a hétvégén több amerikai nagyvárosban voltak megmozdulások a milliárdos ellen, és több híresség is elhatárolódott a hozzá köthető márkáktól. Cheryl Crow énekesnő például bejelentette, hogy eladja a Tesla elektromos autóját (EV), az értékesítésből befolyó pénzből pedig egy olyan rádiót (National Public Radio) támogat, amelyet a milliárdos többször támadott a közelmúltban.
A világ legnagyobb elektromosjármű-gyártója a Financial Times szerint januárban mindössze 1277 új autót regisztrált Németországban a helyi közlekedési hatóság szerint, ami mintegy 59,5 százalékos visszaesést jelent az előző év azonos időszakához képest.
Franciaországban a Tesla-eladások 63 százalékkal estek vissza januárban, míg Norvégiában 38 százalék volt ugyanez a szám – utóbbi azért is drasztikus, mert az északi országban tavaly már több EV-t adtak el, mint belsőégésű motoros járművet.
A legnagyobb visszaesés Spanyolországban látszik, ahol több mint 75 százalékkal csökkentek a Tesla eladásai. A Wired egyébként hozzáteszi, hogy 2024-ben ez egész EU-ban zsugorodott a Tesla piaci hányada, amiből többek közt a kínai gyártók és a Polestar profitált. Emellett a Tesla járműveket és bemutatótermeket is több esetben érte már vandalizmus, tovább rontva a márka megítélését.
The post „Nem veszünk szvasztikautót” – bezuhantak a Tesla eladásai Európában first appeared on 24.hu.