A tél utolsó, nagy próbatétele a február: ilyenkor sokan érezzük úgy, hogy hiába van mindjárt itt a tavasz, nekünk már elfogytak a lelki tartalékaink, fáradtak, kedvetlenek, motiválatlanok vagyunk. Mutatunk néhány trükköt, amelyekkel könnyebben vészelhetjük át ezt az időszakot, és akár enyhe depresszió esetén is segítenek.
Korai tavasz a szobában
A „fake spring”, vagyis a „hamis tavasz” nevű pszichológiai trükk segít az agynak áthangolódni a közelgő évszakváltásra. Kint talán még nyomasztóan szürke a február, de miért kellene ennek bent is így lennie? Hozzunk színeket, illatokat a lakásunkba: színes dekoráció, friss, citrusos illóolajok, egy szép virágcsokor, bármi jöhet. Igyekezzünk napi 20 percet erős fehér fényben tölteni (ezt akár egy fényterápiás lámpával is elérhetjük). Ez a trükk segít csökkenteni a szezonális depresszió tüneteit és növeli az energiaszintet.
A Zeigarnik-hatás – hagyd befejezetlenül!
A Zeigarnik-hatás lényege, hogy az agyunk jobban emlékszik a befejezetlen dolgokra, mint az elvégzettekre. Használjuk ezt ki a produktivitásunk növelésére! Ha nehezen kezdünk neki a napi feladatoknak, hagyjunk valamit szándékosan félbe előző este – egy e-mail megválaszolását, egy szöveg megírását, egy rajz befejezését. Másnap az agyunk automatikusan késztetést érez majd a folytatásra, így sokkal könnyebb lesz elkezdeni a napot.
Ünnepeljük meg, amit már elértünk!
Ha nyomasztóan hosszú a ránk váró feladatok listája, és nincs erőnk nekilátni a teendőknek, segíthet, ha kipróbáljuk a fordított listázást. Azaz nem azt tartjuk számon, ami még előttünk van, hanem azt, amit megcsináltunk. Bármilyen apróság számít: az is, ha elraktuk a ruhákat, ha odaértünk a gyerekekért az óvodába, vagy ha volt módunk békében megreggelizni.
Tipp: a fordított naplóírás is hasznos eszköz lehet a motivációnk visszanyerésében. Ennek a lényege, hogy ne azt írjuk le, amit érzünk, hanem azt, amit a jövőbeli énünk tanácsolna nekünk a jelenlegi helyzetünkben. Így saját magunk bölcs tanácsadóivá válhatunk.
Lelki felfrissülés a fürdőszobában
A hideg-meleg váltózuhany az egyik legegyszerűbb, mégis hatásos módszer a hangulatjavításra. A hideg víz serkenti a dopamin termelődését, csökkenti a stresszt, és segíthet a depresszió tüneteinek enyhítésében. Ha a teljesen hideg zuhany túl radikálisnak tűnik, kezdjük azzal, hogy a zuhanyzás végén egy fél percre megnyitjuk a hideg vizet.
Előirányzott semmittevés
Enyhe depressziós panaszoknál az egyik nehézség, hogy semmihez nincs erőnk, és bűntudatunk van emiatt, így pihenni sem tudunk. Tegyük feladattá a pihenést! Jelöljünk ki egy „lusta” napot, amikor nem próbálunk produktívak lenni, nem készülünk a következő hétre, nem aggódunk a tennivalóinkon. Engedjük meg magunknak a semmittevést – és figyeljük meg, milyen megkönnyebbülés lesz, hogy végre nem kell megfelelnünk semmilyen elvárásnak! Ilyenkor lehetőleg híreket se olvassunk – vagy csak olyanokat, amelyek feltöltenek és jókedvvel töltenek el bennünket.
Fotókihívás – lássuk meg a szépet!
Amikor minden szürkének és egyhangúnak tűnik, tudatosan kell keresni azt, ami felvidít. Próbáljuk ki, hogy odafigyelünk azokra az apró dolgokra, amelyeket szépnek vagy érdekesnek találunk, és fényképezzük is le ezeket! Ilyen lehet egy-egy különleges fény-árnyék játék az utcán, a kedvenc kávésbögrénk a nappali fényben, vagy bármilyen vicces pillanat, amire szívesen emlékeznénk. Ez a módszer segít tudatosítani, hogy mindig vannak apró szépségek a napunkban, még ha elsőre nem is tűnik így.
A „valami új” szabály – kis lépések, nagy hatás
A február különösen unalmas és monoton tud lenni, ezért érdemes bevezetni a „valami új” szabályt: minden héten próbáljunk ki egy apró újdonságot! Nem kell nagy dolgokra gondolni – egy új útvonal hazafelé, egy új étel vagy egy új szokás is megteszi. Az agyunk szereti az újdonságokat, mert azok dopamint szabadítanak fel, ami pozitívan hathat a hangulatunkra.
Remotiv extra: segít a lélek napsugara
Tartós lehangoltság esetén segítségül hívhatjuk a természet patikáját is. Enyhe depressziós panaszokra próbáljuk ki az orbáncfűkivonatot tartalmazó Remotiv extrát! Az orbáncfüvet már az ókorban is alkalmazták, főleg fájdalomcsillapításra, a 20. század második felében pedig tudományosan is bizonyították, hogy alkalmas az enyhe depresszió kezelésére. A Remotiv extra klinikailag igazoltan csökkenti az enyhe depresszió tüneteit, javítja a hangulatot és fokozza a motivációt. Hangulatjavító hatására – egyéni érzékenységtől függően – 10-14 napos gyógyszerszedés után lehet számítani, és érdemes kúraszerűen alkalmazni. A Remotiv extrát nem kell orvossal felíratnunk, ezt a növényi gyógyszert recept nélkül is megvehetjük a patikában.
Vény nélkül kapható, orbáncfűkivonat-tartalmú gyógyszer / Fotó: Phytotec Hungária Bt.
A KOCKÁZATOKRÓL ÉS A MELLÉKHATÁSOKRÓL
OLVASSA EL A BETEGTÁJÉKOZTATÓT,
VAGY KÉRDEZZE MEG KEZELŐORVOSÁT,
GYÓGYSZERÉSZÉT!
The post Mesterséges tavasz, fordított napló, lusta nap: tavaszváró trükkök a tél végi lehangoltság ellen (x) first appeared on nlc.