Andrássy Gyula gróf, Magyarország egykori miniszterelnöke 135 éve, 1890. február 18-án halt meg. A politikus harcolt az 1848-49-es szabadságharcban, amiért halálra ítéltek – írja a Múlt-kor.
Akasztott férfi lett Magyarország miniszterelnöke
Andrássy 1823. március 8-án született az egyik legősibb, székely eredetű főnemesi családba. Széchenyi István már fiatalon felfigyelt a tehetséges politikusra, és azt jósolta, Andrássy döntő szerepre hivatott az ország vezetésében.
Az 1848. március 15-i forradalom után áprilisban, alig 25 évesen Zemplén megye főispánja lett. Ősszel részt vett a pákozdi, majd a schwechati csatában, a tavaszi hadjárat alatt Görgey segédtisztje volt. 1849 májusában címzetes ezredessé és isztambuli követté nevezték ki, a szabadságharc bukása után Törökországból Párizsba, majd Londonba ment.
A rendkívül előnyös megjelenésű, daliás Andrássyt a társaságokban ezután csak „a szép akasztott férfiként” emlegették.
Csak 1858-ban térhetett haza, miután amnesztiát kapott, ezután Deák Ferenchez csatlakozott, a Felirati Pártba. Sisi királynéval kölcsönös rokonszenv alakult ki köztük, az ő közvetítése révén fogadta 1866-ban a poroszoktól elszenvedett katonai vereség után Ferenc József Andrássyt és Deákot. Deák két tanácsot adott az uralkodónak: állítsa helyre Magyarország alkotmányát és bízza a kormányt Andrássyra.
Andrássy 1867. február 17-én miniszterelnök lett, az 1867. június 8-i koronázó ünnepségen ő tette a koronát Ferenc József fejére. Kormányfőként a dualista rendszer, ezen belül Magyarország helyzetének megszilárdításán, a polgári államrend kiépítésén fáradozott, nem mindennapi államférfiúi képességekkel.
Számos érdem fűződik a nevéhez
Miniszterelnöksége idején állították fel az önálló magyar honvédséget, hozták tető alá a horvát-magyar kiegyezést, fogadták el 1868-ban a liberális szellemű nemzetiségi törvényt, vezették be a kötelező elemi oktatást, választották szét az igazságszolgáltatást és a közigazgatást, fogadták el az európai színvonalú polgári perrendtartást, állították fel az Állami Számvevőszéket, valamint hozták létre az ügyészi szervezetet.
Andrássy a fővárost világvárossá akarta építtetni, körutakkal, sugárutakkal és palotákkal. A nevét viselő sugárutat, Pest máig legszebb útját 1876 nyarán adták át a forgalomnak.
Andrássy 1871. november 14-én megvált a miniszterelnöki tisztségtől, és az Osztrák-Magyar Monarchia külügyminiszterévé nevezték ki.
Tisztségében az új európai nagyhatalom külpolitikájának súlypontját a közép-európai térségre helyezte, az ő javaslatára hívták össze a balkáni térség problémáinak megoldására az 1878-as berlini kongresszust. Utoljára 1889-ben, a véderő-törvény tárgyalásakor szólalt fel a parlamentben.
Hamvait Tőketerebesen helyezték örök nyugalomra, érdemeit törvénybe iktatták, szobrát 1906-ban állították fel a Kossuth téren.
The post Jelképesen felakasztották a magyar miniszterelnököt first appeared on 24.hu.