Mindannyian kerültünk már olyan helyzetbe, amikor az érzéseink és érzelmeink annyira eluralkodnak rajtunk, hogy elveszítjük az önkontrollt – ezt nevezzük érzelmi eltérítésnek. Pedig már egy egyszerű keretrendszer is sokat segít az érzelmek kordában tartásában. A három-négy szóból álló „mantrák” segítenek a bántó megjegyzések figyelmen kívül hagyásában, mások jobb megértésében, erősebb kapcsolatok építésében – írja az INC.
A két leghatásosabb kifejezés ez:
Nem tudják
Nem tudom
Nézzük meg, hogyan segíthetnek! Ha valaki bántó megjegyzést tesz rád, ami feldühít, idézd fel ezt a két szót: „Nem tudják”! Ez bővebben ennyit jelent:
„Nem tudják, milyen az életem. Nem tudják, milyen az én cipőmben járni. Ők nem tudják, amit én.”
Ezzel pedig arra emlékezteted magad, hogy nem szabad lenézni a másikat. Hogy mások nem ugyanabból a perspektívából nézik a dolgokat, mint te – hiszen akkor nagy eséllyel nem mondták volna azt, amit.
Így csökken a helyzet érzelmi hatása, az abba való bevonódás. Segíthet túllépni érzéseinken, más megvilágításba helyezi a másik embert – lehetővé téve a tovább lépést.
És van, amikor mi ítélkezünk túl hamar,
mi teszünk meggondolatlan vagy barátságtalan megjegyzést. Pedig ahogy mások sem tudhatják, milyen az élet a mi szemszögünkből, ugyanez igaz ránk is. Ezért aztán, ha késztetést éreznénk valami bántó megjegyzésre, a magas érzelmi intelligencia jegyében ideje egy másik rövid kifejezést használni: „Nem tudom”. Ez emlékeztető az empátia gyakorlására, ami felbecsülhetetlen értékű a kapcsolatépítés során – miközben az empátia nem egyenlő az egyetértéssel. Nem kell egyet érteni a másikkal vagy egy helyzet kezelésével. De ha emlékezteted magad arra, hogy „nem tudom”, az segíthet az adott személyhez való viszonyulásban, falak helyett hidakat építeni.
A „nem tudom” jelentheti ezt:
Nem tudom, hogy telik a napjuk, az életük
Nem ismerem a hátterüket, a körülményeiket
– és azt, hogy mindez hogyan befolyásolja a jelen helyzetet. Ez az emlékeztető segít abban, hogy tisztábban láss egy eseményt – egyetlen pillanat helyett egy nagyobb kép részeként. Érdemes tehát ezt két kifejezést hozzáadni érzelmi intelligenciánk eszköztárához, mert jó időben használva fejleszti az érzelmi intelligenciát, megtanítja kordában tartani az érzelmeket, amik így nem ellenünk fognak dolgozni.
Kép: Pixabay
The post Így válaszolnak bántó megjegyzésekre a legfejlettebb érzelmi intelligenciájú emberek first appeared on nlc.