Az Európai Bizottság elhalasztotta a legszennyezőbb fatüzelésű kályhák és fűtőtestek forgalomba hozatalának 2027-től való tiltására vonatkozó terv bemutatását – idézi a portál az Euractiv értesülését.
E szerint a testület a február 10-i héten prezentálta volna az úgynevezett ökodizájn-szabályozás, illetve a szilárd tüzelésű egyedi helyiségfűtő berendezések környezettudatos tervezésére vonatkozó követelményeket előíró 2015-ös szabályozás felülvizsgált tervezetét, de cseh és német európai parlamenti képviselők tiltakozása miatt egyelőre elállt ettől.
A tervezet 2027-től szigorúbb határértékeket írna elő a fatüzelésű kazánok és tüzelőberendezések káros részecske-kibocsátására vonatkozóan, ami a portál szerint Csehországban közfelháborodást okozott, és a legnagyobb európai parlamenti pártcsalád, az Európai Néppárt ellenállását is kiváltotta. Emellett az egészség-, illetve környezetvédelmi céllal tervezett változtatások a legközvetlenebbül érintett iparágban is komoly aggodalmakat keltettek.
A háztartási fűtő- és főzőkészülékek gyártóinak európai bizottsága (CEFACD) nyilvános állásfoglalásban és a Politico oldalán közzétett fizetett cikkben is kifejezte a kilátásba helyezett szigorítással szembeni ellenérveit. Az iparági érdekvédelmi szerv szerint a tervezet téves, hibás adatokon alapul, és életbe lépése
Ezt arra alapozzák, hogy az új szabályozás olyan szigorú sztenderdeket állítana fel, amelyek hatására az új szilárd tüzelésű fűtőberendezések csaknem 100 százaléka eltűnne az európai piacról, ezáltal szembemenne az uniós versenyképességi célkitűzésekkel is.
A CEFACD szerint a háztartási fatüzelésű kályhák költséghatékony és alacsony szén-dioxid-kibocsátású fűtési megoldást biztosítanak a legkiszolgáltatottabb lakosságnak, csökkentik az elektromos hálózat és a gázhálózat igénybevételét, a fenntartható erdőgazdálkodás támogatásával pedig a vidéki gazdaságot is segítik. A szervezet szerint a tervezet a klímavédelmi céloknak is ellentmond, mivel állításuk szerint jelen körülmények között a gáz- és elektromos fűtés alacsony szén-dioxid-kibocsátású fatüzeléssel történő helyettesítése csökkenti a kibocsátást, amíg a hálózati villamos energiát teljes mértékben megújuló forrásokból nem állítják elő, és nem kizárólag zöldgázokat használnak fel az energiamixben.
Nem ez lenne az első eset, hogy az Európai Bizottság visszakozna a fűtési megoldásokra vonatkozó szabályozás tervezett szigorításától. A testület eredetileg 2029-től betiltotta volna a fosszilis tüzelésű kazánok forgalomba hozatalát az orosz földgáztól való függőség 2030-ig való felszámolása érdekében, de a kedvezőtlen fogadtatás miatt feladta e tervét, és végül csak egy indikatív, vagyis nem kötelező érvényű 2040-es céldátumot határozott meg a tagállamok számára.
The post Visszalépett az EU: nagy felháborodást okozott a fatüzelést korlátozó terv first appeared on 24.hu.