Egy japán vécégyártó elmagyarázza, miért nem szabad vécépapírral törölgetni az ülőkét.
Ha nem fertőtlenítjük megfelelően, baktériumok százait halmozza fel, az pedig az egészségünkre is veszélyt jelenthet. Ám a vécé megfelelő nem tisztítása nem csak higiéniai, hanem esztétikai kérdés is.
Biztosan előfordult már, hogy belépve a fürdőszobába, vízfoltokat szúrtál ki a vécéülőkén. Ezek keletkezhetnek akár a helyiség páratartalma miatt, akár egyszerűen csak azért, mert csapból víz fröccsent rá. Bármi is volt az ok, az első reakciód az lehetett, hogy vécépapírral tisztítottad meg ezeket a területeket. Ám ez súlyos hiba!
Mint a Terra írja, a fejlett technológiájú vécék gyártásáról ismert japán vállalat, a Toto nemrégiben figyelmeztetést adott ki a vécéülőkék tisztításával kapcsolatban. Hangsúlyozták, a vécék tisztításakor az egyik leggyakoribb hiba a vécépapír használata.
A cég szerint a vécépapír használata az ülőke tisztítására mikroszkopikus karcolásokat okozhat a műanyag felületen, ami elszíneződéshez és szennyeződés felhalmozódásához vezethet.
A Toto azt javasolja, hogy puha, vízzel vagy enyhe tisztítószerrel megnedvesített kendőt vagy mikroszálas ruhát, szivacsot alkalmazzunk a tisztításhoz, kerülve a dörzsölő hatású tisztítószereket és durva súroló eszközöket.
Bár a vállalat tisztában van a problémával és tartósabb anyagok kutatásán dolgozik, jelenleg nincs tervben az ülőkék anyagának megváltoztatása. A japán fejlett technológiájú vécék továbbra is népszerűek innovációjuk és kényelmük miatt.
Tudtad, mitől sárgul be a vécéülőke?
Az elszíneződés hátterében meglehetősen gusztustalan, mégis természetes tényezők állnak. A jelenség fő oka ugyanis a vizelet, a vízkő és az izzadtság. Az ezekből kicsapódó ásványi anyagok és fehérjék megülnek a műanyag felületek apró réseiben, a fehér színt pedig sárgává teszik.
Ez az ajánlás nem kizárólag a Toto-vécékre érvényes, más márkák sem ajánlják a vécépapír használatát erre a célra.
Így kell megfelelően tisztítani a vécét:
A vécé rendszeres és alapos tisztítása elengedhetetlen az otthoni higiénia fenntartásához. Az alábbi lépések segítségével biztosíthatod, hogy a vécéd tiszta és baktériummentes maradjon.
A vécécsésze tisztítása:
Önts vécétisztítószert a csésze belső falaira, különösen a perem alá!
Hagyd hatni a tisztítószert legalább 10-15 percig!
Használj vécékefét, hogy alaposan átdörzsöld a csésze belsejét!
Öblítsd le a vécét, hogy eltávolítsd a tisztítószert és a lerakódásokat.
Makacs foltok vagy vízkő esetén használj ecetet vagy szódabikarbónát: szórd vagy öntsd a problémás területre, hagyd hatni, majd dörzsöld át!
A vécéülőke és a fedél tisztítása:
Fújj fertőtlenítő hatású tisztítószert egy mikroszálas kendőre vagy papírtörlőre!
Töröld le az ülőkét és a fedelet mindkét oldalon!
Ügyelj arra, hogy ne használj vécépapírt, mert az karcolhatja a műanyagot!
Ha lehetséges, használd természetes tisztítószereket, például ecetes vízoldatot (egy rész ecet, két rész víz).
Töröld át a vécécsésze külső részét és a víztartályt fertőtlenítő kendővel vagy mikroszálas ruhával! A padlót a vécé körül is fertőtlenítsd, mert ott is könnyen felhalmozódhatnak baktériumok!
Kiemelt fotó: illusztráció, iStock
The post Ezért nem szabad vécépapírral törölgetni a vécéülőkét first appeared on nlc.