A sufnudli egy tipikus sváb étel, mint a grenadírmars vagy a káposztás cvekedli. Ha otthon nálatok is így mondják ezeket az ételeket, akkor jó eséllyel magad is sváb vagy osztrák ősök leszármazottja lehetsz. Ha nem, akkor lefordítom: a sufnudli magyarul nudli. Sosem gondoltad volna. A grenadírmars a krumplis tészta, a káposztás cvekedli meg a káposztás tészta.
De maradjunk a sufnudlinál, ami eredetileg Shupfnudeln. Magyarul annyit tesz, hogy lökött tészta, ami így hülyeségnek hangzik, de nem az. A tésztát suppolni, vagyis taszajtani kell, habár én inkább a sodorni szót használnám. A sufnudli pedig a magyar nyelv leegyszerűsítése a nehezen kimondható német eredeti alapján.
Ez után a rövid etimológiai kitérő után nézzük, hogy gasztronómiailag mi a helyzet a sufnudlival. Vagy nudlival. Nos, mint oly sok étel, ez nem példátlan a világban, sőt! A krumplis tészta, mármint a főtt krumplival készült, majd vízben kifőzött tészta a magyar konyhában is jelen van, úgy hívják, hogy krumpligombóc, ha megtöltjük, akkor szilvás gombóc, ha meg nudlivá sodorjuk, és szeretjük a vicces, népi neveket, akkor angyalbögyörő. Az olaszoknál meg gnocchi (ejtsd: ‘nyokki’), de ők nem töltik meg semmivel, hanem rátesznek dolgokat (mint a sufnudlira) és szintén sodorni kell, csak nem tenyérben, hanem bordázott célszerszámon.
Tulajdonképpen a sima krumplis tésztáról (ami nem a grenadirmars) beszélünk itt egy jó ideje. Magyarul, ha csináltál már szilvás gombócot, akkor sufnudlit is tudsz, és ugyanúgy, ahogy a krumpligombócot, ezt is ehetjük édesen és sósan is. Ha még nem csináltál, akkor itt van alant a recept.
Schupfnudeln, azaz sufnudli sósan / Fotó: Westend61 ,Getty Images
Sufnudli lekvárral vagy hússal?
A legegyszerűbb és legelterjedtebb édes verzió, amikor prézlit pirítunk és beleforgatjuk a frissen kifőtt nudlit, majd megszórjuk a porcukorral és baracklekvárt adunk hozzá jókedvvel, bőséggel. Szintén bevett szokás a mákos nudli, ebben az esetben szintén megpirítjuk kissé a mákot, hogy még finomabb legyen, majd megdaráljuk és ebbe forgatjuk a nudlit. Szintén porcukor jön rá. Természetesen adja magát a pirított darált dió vagy mogyoró is, illetve a nutella, a vanília sodó és újabban a pisztáciakrém. Ne szerénykedjünk, egyszer élünk!
Vagy egyszerűen csak megszórjuk kakaóval. A sufnudli így is finom. (Fotó: phbch, Getty Images)
A sós verziókért nyugodtan nyúlhatunk az olasz konyhához, vagyis gondoljunk a gnocchira: amit azzal lehet, azt a sufnudlival is lehet. Paradicsomszósz, sajtmártás, olívaolaj és parmezán (rukkola, szárított sonka) és pesto is mehet rá, de ha ragaszkodunk a sváb hagyományokhoz, akkor együk szalonnás dinsztelt káposztával!
A legjobb természetesen, ha szaftos húsok mellé adjuk, hiszen a csodálatos szaft minden cseppjén fel tudjuk vele tunkolni. Különösen illik a sült disznó mellé, mondjuk knédli helyett, de a párolt marha is igencsak örül neki. Hát még mi!
A sufnudli receptje
Ezúttal az üres sufnudli receptjét mutatjuk meg. Hogy mire szeretnéd használni, hogyan szeretnéd ízesíteni, édesen vagy sósan, köretnek vagy főételnek, döntsd el magad!
Sufnudli. Ebből még bármi lehet. (Fotó: Wirestock, Getty Images)
Hozzávalók:
50 dkg krumpli
15 dkg liszt + még sok a formázáshoz
1 tojás
só
víz
Elkészítés:
Egy jó nagy fazékban vizet forralunk, majd beletesszük a krumplit héjastól és megfőzzük. Amikor simán át tudjuk szúrni, tehát megfőtt, leöntjük róla a vizet, majd lehúzzuk a héját, amint meg tudjuk fogni.
Krumplinyomóval pépesítjük és jól elkeverjük benne a tojást, a lisztet és a sót is. Jó eséllyel így már egy formázható tésztát kapunk, de azért nem markolunk bele, mert beleragadunk. Ha nagyon kis lágy, engedetlen a tészta, tegyünk bele még egy kis lisztet, nehogy szétessen!
Felteszünk egy fazék vizet forrni, sózzuk.
Jól belisztezzük a deszkánkat (vagy a pultot, ami van) és ráborítjuk a tésztát. A tetejét is megszórjuk liszttel, majd lazán, egy-két mozdulattal cipóvá sodorjuk. Nincsenek követelmények, csak kezelhető formát kell kapnunk.
Most belisztezett késsel levágunk belőle egy darabot, amiből 2 centi átmérőjű kígyót sodrunk, majd felszeleteljük kb. egy centinként. Ezeket az amorf darabokat pedig a két, szintén jócskán belisztezett tenyerünk között, nudlivá sodorjuk. Lehetőleg lisztre essen. Ez így egy-egy mozdulat, nem kell rajta sokat tornázni. Vesz, sodor, hullik, vesz, sodor, hullik. Senki se jön sublerrel leellenőrizni, hogy egyformák-e a nudlik. Na, még egy sváb szó.
Amikor már egy kisebb kupac nudli van előttünk, beleszórjuk a forró vízbe. Amint feljön a nudli a víz színére, már szűrhetjük is le, majd leöblítjük hideg vízzel és azt csinálunk vele, amit akarunk.
Ha pirított valamibe szeretnénk forgatni, akkor azt praktikus korábban megcsinálni, hogy öblítés után rögtön bele tudjuk forgatni a nudlikat és ne tapadjanak össze. Ha viszont köretként szeretnénk tálalni vagy sodó kerül rá, akkor tegyünk rá olajat vagy olvasztott vajat, ami szintén megóvja a nudlikat az összetapadástól!
Kezdődhet a lakoma, megérdemeljük. A mosogatásról ma nem beszélünk.
The post Sufnudli sósan és édesen – de mi az a sufnudli? Íme, a svábok angyalbögyörője! first appeared on nlc.