1. Anti-aging helyett hosszú élettartam
Az anti-aging, vagyis az öregedésgátlás évtizedek óta az egyik legmeghatározóbb trend a bőrápolásban. Helyét azonban napjainkban egyre inkább átveszi az úgynevezett longetivity, azaz a hosszú élettartam irányzat. Míg az anti-aging az idő múlásának látható jeleit „tüneti kezeléssel” igyekszik enyhíteni, addig a longetivity a megelőző ápolást és a fenntartható bőregészséget helyezi a középpontba, a bőr természetes ellenálló-képességének és funkcióinak sejtszintű támogatására összpontosítva. A legkorszerűbb összetevők és technológiák alkalmazásával segíti elő az optimális sejtaktivitást, a védelmet és a helyreállító mechanizmusokat.
A longetivity három fő területre koncentrál:
Sejtregeneráció: Idővel a bőrsejtek természetes módon elhasználódnak. A bőr hosszú élettartamának támogatása magában foglalja olyan összetevők használatát, amelyek segítik a DNS javítását, elősegítik a sejtek cseréjét, és minimalizálják a környezeti stresszhatások okozta károsodásokat.
Oxidatív stresszel szembeni ellenállás: A káros UV-sugárzásból más környezeti tényezőkből származó szabad gyökök károsíthatják a sejteket és felgyorsíthatják az öregedést. Az oxidatív stressz elleni összetevők, mint például az antioxidánsok, segítenek megvédeni a sejteket ettől a károsodástól, hozzájárulva a bőr tartós egészségéhez.
Barrier funkció és mikrobiom egyensúly: Az erős bőrbarrier és a kiegyensúlyozott mikrobiom elengedhetetlen a kiszáradás, az irritáció és a gyulladások megelőzéséhez. Ezen rétegek megerősítésével védhetjük meg a sejteket a külső agresszoroktól, lehetővé téve a bőr hosszú távú optimális működését.
Illusztráció: Getty Images
2. Többfunkciós minimalizmus
Míg a bezártságban töltött Covid-időszakban elterjedtek a túlbonyolított, soklépéses bőrápolási rutinok, a világjárvány lecsengésével egyre inkább a skinimalism, azaz a rutinok minimalizására, a minél kevesebb termék használatára való törekvés került előtérbe. Erre válaszul a kozmetikai ipar olyan multifunkcionális formulákkal rukkolt elő, melyek kettő-három vagy akár ennél is több feladatot is képesek egyszerre ellátni, kiváltva ezzel több különböző termék használatát.
A különféle hatóanyagok rétegezése helyett immár a többféle, hatékonyan kombinálható összetevőket tartalmazó kozmetikumok használata számít igazán divatosnak. Mindemellett olyan termékek is megjelentek a piacon, melyek nem csupán összetevőikben, de használati módjukban is többféleképpen bevethetők, például krémként vagy arcmaszkként is alkalmazhatók.
3. Retinol helyett retinal
A ránctalanítás Szent Gráljaként ismert A-vitamin származékok, azaz a retinoidok számos előnyös tulajdonsággal bírnak, többek között serkentik a bőr sejtjeinek kollagéntermelését, felgyorsítják a bőrsejtek osztódását, a bőr megújulását, ösztönzik több, bőrben lévő fehérje és vízmegkötő anyag termelődését, valamint antioxidáns hatásúak.
A retionoidok családjának kétségkívül legfelkapottabb tagja hosszú ideje a retinol, azonban ebben az évben a retinal jó eséllyel beelőzheti. A retinal az A-vitamin legerősebb vény nélkül beszerezhető változata, mely ugyanazokkal a bőrmegújító előnyökkel rendelkezik, mint a retinol, azonban hatékonyabb és gyorsabban hat.
Illusztráció: Getty Images
4. Skin cycling, finomhangolva
A skin cycling 2022 nagy trendje volt. A módszer lényege, hogy ahelyett, hogy minden nap ugyanazokat a termékeket alkalmaznánk az arcápolási rutinunkban, néhány napos kihagyással használunk bizonyos hatóanyagokat, ezzel lényegében pihenőnapokat biztosítva a bőrünknek. A klasszikus skin cycling négynapos ciklusokra épül, a következőképpen: az 1. nap a hámlasztásé, a 2. a retinoidok használatáé, míg a 3. és 4. napon és a bőr pihentetésére, regenerálódására kell koncentrálni. 2025-ben az irányzat finomhangolt változatban tért vissza, mégpedig úgy, hogy K-beauty alappilléreinek számító fermentált összetevőket tartalmazó kozmetikumokat építi be a rutinba.
A fermentálás, vagyis az erjesztés során élesztőt vagy baktériumokat használnak a természetes hatóanyagok kisebb molekulákra történő lebontására, mely fokozza az összetevők hatékonyságát, miközben gyengédebbé is teszi azokat. A skin cycling új, finomhangolt változatában az érzékeny bőrűeknél irritációt okozó erősebb formulák helyett alkalmazzuk a fermentált hatóanyagokat tartalmazó kozmetikumokat.
5. Exoszóma alapú kezelések
Az exoszóma alapú kezelések tavaly robbantak be igazán a kozmetikai iparba, idén pedig várhatóan szélesebb körben is elterjednek majd. Az exoszómák mikroszkopikus hírvivők, kulcsfontosságú közvetítők a sejtek közötti kommunikációban, mely egyebek között a bőr regenerációját is ösztönzi. Az idő múlásával azonban az exoszómák koncentrációja csökken, épp ezért van szükség a pótlásukra. Az exoszóma alapú bőrápoló készítményekben használatos exoszómákat növényi őssejtekből nyerik ki. Tele vannak lipidekkel és fehérjékkel, melyek hatékonyan serkentik a bőr hidratáltságának és feszességének megőrzéséhez elengedhetetlen kollagén termelődését, a sejtek és szövetek regenerációját.
Az exoszóma alapú, regeneratív készítmények és terápiák számos szakember szerint a természetesebb alternatívát jelenthetnek a sokszor művi megjelenést, akár torz párnaarcot eredményező, töltőanyagokkal végzett beavatkozások helyett.
6. Biotechnológia
A szépségiparban a fenntarthatóság már nem opcionális, hanem alapelvárás. A biotechnológia pedig lehetővé teszi a hatóanyagok laboratóriumi körülmények között történő előállítását, ami fenntarthatóbb, mint a természetes összetevők hagyományos módon történő begyűjtése – hasonlóképp, mint a mesterséges gyémántok termesztése, a bányászattal szemben. Ezen felül a biotechnológia segítségével bizonyos markerek felfelé vagy lefelé szintetizálhatóak, ami a gyakorlatban azt jelenti, hogy az összetevők hatékonysága fokozható, míg a potenciálisan irritációt okozó hatása csökkenthető.
Nem véletlen, hogy a világ vezető kozmetikai vállalatai évek óta jelentős összegeket fektetnek biotechnológiai kutatásokba és fejlesztésekbe. 2025-ben pedig minden eddiginél több innovációra számíthatunk ezen a területen.
A cikk elkészítéséhez használt források: 1, 2, 3, 4, 5
The post 6 bőrápolási trend, ami mindent visz 2025-ben first appeared on nlc.