Tizenhét éve nem látott állat tűnt fel Magyarországon. Rendkívül ritka madarat, egy szalagos keresztcsőrűt figyeltek meg a Zempléni-hegységben, Hejce határában. A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME) beszámolója szerint a tojó csak néhány percig volt látható. Fotózás után szinte azonnal eltűnt egy fenyvesben.
A szalagos keresztcsőrű (Loxia leucoptera) Magyarországon rendkívül ritkán fordul elő. A mostani csupán a 6. megfigyelése volt hazánkban, legutóbb 17 éve látták. A tajga költőfaja, Skandináviától Észak-Amerikáig költ, délebbre csak ritkán fordul elő.
Mivel gyorsan mozgó, nagy területeken kóborló állat, nem sok esély van rá, hogy a most észlelt példány újra szem elé kerül.
Íme a 17 év után újra észlelt szalagos keresztcsőrű:
A madarat 5 másik keresztcsőrű társaságában figyelték meg, amelyek szintén ritkának számítanak hazánkban, de telente azért gyakrabban lehet velük találkozni. Bizonyos éveken nagyobb téli inváziói is vannak, amikor tömegesen jelenik meg országszerte.
A keresztcsőrű fajok táplálékspecialisták, szinte kizárólag fenyőfélék magjaival táplálkoznak, a tobozokat keresztben álló csőrük segítségével bontják ki. A szalagos keresztcsőrű nagyon hasonlít a keresztcsőrűre, ám dupla, széles fehér szárnycsíkjai jól megkülönböztethetővé teszi.
Magyarországon mindkét faj védelmet élvez, természetvédelmi értékük 25 ezer forint.
2021-ben amúgy egy fiatal héjasast figyeltek meg és fényképeztek le a rábapatyi kavicsbányatavaknál. A hírre azonnal felkapta minden madarász a fejét, mivel ennek a madárfajnak eddig mindössze két előfordulása volt ismert Magyarországról: 1907 szeptemberében a ma Abához tartozó Kajtorszentiván mellett, 1943 tavaszán pedig Kevermes környékén lőttek egy-egy madarat, azaz 2021-ben 78 év után látták újra ezt a madarat Magyarországon.
Kiemelt fotó: illusztráció, iStock
The post 17 éve nem látott állat tűnt fel Magyarországon first appeared on nlc.