Az amerikai védelmi miniszter, Pete Hegseth szerint „minden szóba jöhet” az ukrajnai béke megteremtése érdekében, és felvetette, hogy az Európában állomásozó amerikai csapatok számának csökkentése része lehet bármilyen megállapodásnak – írja a Guardian.
A NATO védelmi minisztereinek találkozója után tartott sajtótájékoztatón ugyanis Hegseth-et arról kérdezték, Európának fel kell-e készülnie arra, hogy az Egyesült Államok csökkenti a kontinensre telepített 100 ezer fős csapatlétszámát.
Erre azt mondta, „semmilyen módon nem mondtuk, hogy cserben hagyjuk európai szövetségeseinket. Nem hoztunk döntést a csapatok létszámáról, de ezt a főparancsnoknak kell megvitatnia ezeken a nagy tétekkel járó tárgyalásokon.”
Szerinte Donald Trump amerikai elnök „a tökéletes tárgyalófél az asztalnál”, aki semmit nem zár ki annak érdekében, hogy megpróbáljon véget vetni a csaknem három éve tartó háborúnak.
„Ezeket a tárgyalásokat Trump elnök vezeti. Vlagyimir Putyinnal és Zelenszkijjel folytatott beszélgetése során minden az asztalon van” – mondta Hegseth. „Hogy mit enged meg és mit nem, az a szabad világ vezetőjének, Trump elnöknek a hatáskörébe tartozik”.
Donald Trump szerdán bejelentette, hogy több mint egy órán át beszélt Putyinnal, és béketárgyalásokat kezd Oroszországgal és Ukrajnával, Hegseth pedig kizárta, hogy Ukrajna NATO-tag lesz, és arról beszélt, nem reális a 2014 előtti határok visszaállítása.
Csütörtökön az amerikai elnök megismételte, hogy meggyőződése szerint Putyin „békét akar”, majd felszólított arra, hogy Oroszország térjen vissza az iparosodott országokat tömörítő G7 csoportba. Trump szerint Oroszország kizárása hiba volt. Oroszország tagságát 2014-ben, Krím elcsatolása után függesztették fel a G8-akban, majd három év múlva bejelentette végleges kilépését.
Hegseth azt is közölte a szövetségesekkel, hogy az USA már nem „elsősorban” az európai biztonságra összpontosít.
A Kreml üdvözölte az Ukrajnával kapcsolatos fejleményeket, de a NATO-találkozón európai politikusok aggodalmukat fejezték ki amiatt, hogy az USA túl sokat engedett, és fennáll a veszélye, hogy Ukrajnát és Európát kizárják a tárgyalásokból.
Volodimir Zelenszkij ukrán elnök arra figyelmeztetett, ne bízzanak Putyin állításaiban arról, hogy készek a háború befejezésére. Azt mondta, Kijev független országként nem fogadhat el semmilyen megállapodást, amit nélkülük kötnek. Zelenszkij is beszélt Trumppal, aki azt mondta, egyszerre akar tárgyalni az orosz és ukrán vezetőkkel.
A Kreml szerint viszont Ukrajna és Európa a tárgyalásokon „párhuzamos pályára kerül”, és lesz egy kétoldalú Trump-Putyin találkozó.
Hegseth úgy látja, Amerika nem adott túl sokat ki a kezéből, amikor szerdán azt mondta, Ukrajna nem állíthatja vissza a 2014 előtti határait.
A NATO-tárgyaláson jelen lévők szerint Hegseth-re „a hangok kórusa” nyomást gyakorolt csütörtökön, hogy biztosítsa Ukrajna megfelelő képviseletét a béketárgyalásokon, előző nap pedig azt mondták neki, hogy ne állítsa le az Ukrajnának nyújtott összes amerikai segélyt.
John Healey brit védelmi miniszter szerint Hegseth igyekezett megnyugtatni a szövetségeseket, hogy a katonai segélyek bizonyos fokú folyósítása folytatódni fog. „Tudjuk, hogy kik a jó fiúk és kik a rossz fiúk” – mondta Hegseth zárt ajtók mögött Healey szerint.
Az EU külügyi vezetője, Kaja Kallas szerint Ukrajnának és Európának is részt kell vennie a béketárgyalásokon. „Bármilyen megállapodás a hátunk mögött nem fog működni.” Szerinte Amerika túl sokat engedett a nyilvánosság előtt.
Szerinte a megbékélés, még a tárgyalások előtt megadták Oroszországnak, amit akarnak. A német védelmi miniszter, Boris Pistorius szerint is túl sokat adtak az oroszoknak. Szerinte jobb lett volna Ukrajna esetleges NATO-tagságáról vagy esetleges területvesztésekről beszélni a tárgyalóasztalnál.
A NATO főtitkára, Mark Rutte arról beszélt, fontos, hogy Moszkva megértse, hogy a Nyugat egységes marad, Ukrajnának pedig soha nem ígérték meg, hogy a békemegállapodás a NATO-tagságot is magában foglalja.