Szakembereket kérdeztünk arról:
tekinthető-e a Valentin-nap valódi ünnepnek,
mekkora hatása van az online térnek arra, hogy elvárásokat támasszunk február 14-e felé,
illetve igyekeztünk választ kapni arra is, hogy a szerelmesek napján érkező kínos kérdéseket hogyan lehet a legjobban kezelni.
***
Puszta marketing
A Budai Pszichológus Központ munkatársa, Szabó András szerint a szerelmesek napját nem igazán tekinthetjük valódi ünnepnek, mert más alkalmakkal ellentétben nem rendelkezik archetipikus alappal – értendő ezalatt, hogy az anyák napja sem csak a saját édesanyánkról szól, hanem a mindenkori anya képe előtt is tisztelgünk. A párkapcsolat szép pillanatainak megélése persze fontos, de ehhez a szerelmeseknek nincs szükségük kijelölt dátumokra.
Az ifjúsági szakértő szerint február 14-én inkább
beszélhetünk, aminek több köze van a Black Friday-hez hasonló vásárlásösztönzéséhez, mint a valóban jeles napokhoz. Teljesen más üzenetet közvetít a Valentin-nap körül mára kialakult ajándékozás, mint amiről a kapcsolatoknak, de főleg a szeretetnek szólnia kéne: adni anélkül, hogy valamit várnánk érte cserébe.Az egyedül eltöltött időszakot nem kell tragédiának megélni, sőt – nem törvényszerű, hogy minden kapcsolat építő és gyönyörű. Szabó azt mondja:
a világirodalom lényegesen szegényebb lenne, ha minden randevú sikerülne
– utalva arra, hogy a versekbe és regényekbe foglalt vívódásoknak nagyon is van realitásuk. A boldogságot nem feltétlenül a szerelemben kell keresni, első lépésként sokkal fontosabb, hogy önmagunkkal rendben legyünk. Ha a Valentinhoz hasonló napokat nehezen éli meg valaki, az utal valamilyen fájó pontra, amin érdemes lehet akár szakember segítségével dolgozni.
Getty Images
Ahogy az életünk az online térbe ágyazódva egyre nyitottabbá válik, kialakulhatnak újabb divatok és elvárások. Takács Erzsébet Klára, az ELTE Társadalomtudományi Karának pár- és családszociológiával foglalkozó oktatója szerint a Bálint-napi hagyományoktól jelentősen eltérő Valentin-napot alapvetően nem szokás ünnepelni a magyar társadalomban. Vannak olyan csoportok, amelyekre jellemzőbb lehet, hogy megtartják – elsősorban azok a fiatalok, akik nagyobb arányban fogyasztanak médiát. Egy-egy hasonló ünnep a fiatal pároknak akár kapcsolat-megerősítő visszajelzés is lehet, mivel ezek a viszonyok nagyon törékenyek tudnak lenni.
Magyarországon a szocializációnk jelentős része arra készít fel minket, hogy párkapcsolatban, majd családban kell élnünk. A szakértő szerint a nemzetközi értékkutatásokból egyértelműen kiderül, hogy még a környező, egykori szocialista országokhoz képest is nagyon konzervatív értékrend szerint élünk. A familizmus egyfajta társadalmi állapot, ami azért alakult ki, mert nincs más szociális védőháló, amire számíthatnánk a mindennapokban.
Valójában kényszerállapot
Magyarország nemzetközi összevetésben is kiugróan bizalom- és szolidaritáshiányos társadalom: jellemzően azt a néhány bizalmas kapcsolatot – a szűk családot és a közeli barátokat – szokás idealizálni, akikre a bajban is számíthatunk. A párkapcsolat nélkül élők ilyen értelemben a legfontosabb támasztól vannak megfosztva a mindennapokban.
A szinglik aránya az utóbbi évtizedeket nézve mégis egyre magasabb.
The post ,,Mikor mész már férjhez? Rossz nézni, ahogy öregszel!” – fontos vagy idegesítő a Valentin-nap? first appeared on 24.hu.