Hétfő délután Budapest XVIII. kerületében, egy dohányboltban megkéseltek egy 21 éves nőt, a rendőrség a helyszínen fogta el a 23 éves elkövetőt, akit emberölés kísérlet bűntettével gyanúsítottak meg, majd a kihallgatása után őrizetbe vették és kezdeményezték letartóztatását.
A nő nyolc napon belül gyógyuló, könnyű sérülést szenvedett.
Az RTL információi szerint a férfi tavaly tavasz óta zaklatta a nőt „szerelmes üzenetekkel”, ám a nő ezeket a közeledési kísérleteket mindig visszautasította, és mivel a közeledés egyre agresszívabbá vált, egy idő után a rendőrségre ment, hogy bejelentést tegyen, ügyével azonban nem foglalkoztak.
Az RTL megkeresésére most közölték: ez az ügy is azok közé tartozik, amelyeket felülvizsgálnak.
A rendőrség keddi sajtótájékoztatóján ismerte el, hogy hibázott, amikor elutasította annak a kétgyermekes japán nőnek a feljelentéseit, akit végül január 29-én a volt férje gyilkolt meg. A nő barátai, illetve a Patent Egyesület, amellyel kapcsolatban állt, jelezték, hogy nem életszerű a rendőrség elsődleges magyarázata az ügyről, miszerint a nő fényes nappal a saját ágyában gyújtotta fel magát egy cigarettával (többek közt azért, mert nem dohányzott). Utóbb kiderült, hogy 5 alkalommal próbált meg segítséget kérni a rendőrségtől, ám egyszer sem indult hivatalos eljárás az ügyében.
A rendőrség e hét kedden
beismerte, hogy hibázott a volt férje által megölt japán nő ügyében, amikor korábban elutasította a feljelentéseit; egy alosztályvezetőt más beosztásba helyeztek, egy osztályvezetőt felmentettek a beosztásból, a közösségi médiában a BRFK nevében közzétett méltatlan hozzászólások miatt plusz egy ember ellen indult fegyelmi, őt az admini pozícióból leváltották; a budapesti rendőrfőkapitány elrendelte, hogy a családon belüli erőszak témában érzékenyítő tréningre küldött kollégák számát növeljék;emellett az országos rendőrfőkapitány elrendelte, hogy vizsgálják felül a kapcsolati erőszak miatt az elmúlt egy évben tett feljelentések ügyében az elutasító határozatokat, ahogy a bűncselekmény vagy bizonyítottság hiányában megszüntetett nyomozások megszüntető határozatát is felül kell vizsgálni országos szinten;a folyamatban lévő ügyek pedig fokozott szakirányítói felügyelet alá kerülnek.
A bejelentések után kerestük a rendőrséget, többek közt arra voltunk kíváncsiak, hogy miért pont egy évre visszamenőleg vizsgálják felül a kapcsolati erőszak miatt az elmúlt egy évben tett feljelentések ügyében született elutasító határozatokat, és nagyságrendileg hány ilyen ügy van, ám mindössze annyit válaszoltak:
„a felülvizsgálat eredményeiről, tapasztalatairól annak lezárultát – és a vezetői értékelés megtörténtét – követően áll módunkban tájékoztatást adni”.
A rendőrségi bejelentés után azt írtuk: ahhoz, hogy a jövőben hasonló esetek ne történhessenek meg, nem pusztán a rendőrségi gyakorlat felülvizsgálatára, hanem rendszerszintű változásokra lenne szükség.
FRISSÍTÉS, 9:16
A Fővárosi Törvényszék is kiadott egy közleményt az üggyel kapcsolatban. Ebben azt írják:
„A megalapozott gyanú szerint a terhelt hónapok óta személyesen és üzenetküldő alkalmazásokon keresztül zaklatta szerelmi vallomásaival a sértettet. Mivel a nő nem viszonozta a gyanúsított érzéseit, ezért a férfi egy idő után fenyegetni kezdte őt.
2025. február 10-én délután a gyanúsított bement egy dohányboltba, ahol a sértett egy ismerősével tartózkodott, majd próbálta rávenni a nőt arra, hogy beszéljenek. A sértett ezt visszautasította és kilátásba helyezte, hogy hívja a rendőrséget. A férfi erre elhagyta a dohányboltot, ahova nem sokkal később visszatért és azt mondta a nőnek, hogy legszívesebben elvágná a torkát, majd többször megrúgta őt. A dulakodás közben a gyanúsított elővett egy kést, amellyel többször megpróbálta megszúrni a sértettet, ez azonban csak egy esetben sikerült neki. Amikor a boltba érkezett egy másik személy, a terhelt a cselekményével felhagyva távozott onnan. A nő a bántalmazás következtében 8 napon belül gyógyuló sérülést szenvedett.”
A Fővárosi Törvényszék azt írja, a támadó bejelentett munkahellyel nem rendelkezik, korábban külföldön élt és dolgozott, jelenleg szüleivel él, azonban velük változó a kapcsolata.
Úgy fogalmaznak: „A bűncselekmény törvényi fenyegetettsége, a terhelt részben kedvezőtlen személyi körülményei és az elkövetés módjából, motivációjából valószínűsíthető kiszámíthatatlan viselkedése mind megalapozzák annak a veszélyét, hogy szabadlábon hagyása esetén az eljárás alól megpróbálná kivonni magát.”
Mint írják, a férfi a kést, amivel szúrt, elrejtette, és az nem is került elő.
„A terhelt kiszámíthatatlan, agresszióra hajlamos magatartása, a kitartó elkövetési módja és motivációja miatt alappal kell tartani attól is, hogy kényszerintézkedés hiányában a bizonyítási eljárást a továbbiakban veszélyeztetné.”
A közleményben arra is felhívták a figyelmet, hogy a férfi „huzamos időn keresztül zaklatta, fenyegette a sértettet”, és mivel „az eljárás szerinti cselekmény kísérleti szakban rekedt” (magyarán nem sikerült megölnie a nőt, ahogy azzal fenyegetőzött), ezért „megalapozottan feltehető, hogy szabadlábon hagyása esetén a megkísérelt bűncselekményt véghez vinné vagy szabadságvesztéssel büntetendő újabb bűncselekményt követne el” (azaz újra megpróbálkozna vele), ezért tartják megalapozottnak a letartóztatását.
Az RTL riportját a megkéselt nő ügyéről itt ehet megnézni: