A német fegyvergyártó óriáscég, a Rheinmetall jelentős beruházásokat hajt végre Magyarországon, és ezzel Orbán Viktor miniszterelnököt és rendszerét támogatja, írta a Die Welt tényfeltáró cikkében, amelynek a Merkel búcsúcsókja – az autokrata, a fegyvergyártó cég és egy oligarcha címet adták.
A lap arra a kérdésre kereste a választ, hogy indult a befektetési offenzíva. A szálakat Angela Merkel és Orbán Viktor 2019-es soproni találkozójáig vezették vissza, amikor a határnyitás évfordulója alkalmából tartott megbeszéléseken még kifejezetten nagy volt az összhang a két politikus között.
A cikk összefoglalóját közölő Hvg.hu szerint abban az évben Németország már 1,8 milliárd értékben engedélyezte fegyverek kivitelét Magyarországra, a legnagyobb tételt a Rheinmetall Leopard harckocsijai jelentették. Egy évvel korábban az érték még mindössze 16 milliót tett ki. Majd 2020-ban megszületett a jóváhagyás a technológia átadására is. Ez úgy történt, hogy a magyar kormány 200 Hiúz védőpáncélost rendelt, és az üzlet része volt, hogy a legtöbbet az új zalaegerszegi üzemben gyártják le. Az érték: 2-3 milliárd euró.
Olyan harceszközről van szó, amelyet addig senkinek sem sikerült eladni. Nincs hír arról, hogy a vételi döntés versenytárgyalás eredményeként született meg. Az ilyen beszerzéseknél akkoriban a kulcsfigura Marót Gáspár volt, aki azonban nem a védelmi tárcánál, hanem a Miniszterelnöki Hivatalban dolgozott. Miután távozott tisztségéből, mit ad isten, a Rheinmetallnál kapott állást
A Die Welt szerzője, Hans Martin Tillack szerint Merkel a migránsválság miatt elhidegült Orbántól, a fegyveres együttműködés azonban továbbra is megmaradt.
Ebben közrejátszhatott az is, hogy a Rheinmetall holding elnöke és Orbán az első pillanattól kezdve remekül megértik egymást. Ezért annál feltűnőbb, hogy a cégnél ugyan halálra dicsérik a Magyarország által teremtett üzleti feltételeket, ám azt nem verik nagydobra, amikor a miniszterelnök részt vesz valamelyik eseményükön. Mintha egy kicsit kínos lenne nekik az egész história. Pedig sajtóértesülések szerint Európán belül a Rheinmetallnak nemigen vannak ennyire szoros kapcsolatai egyetlen más kormánnyal sem.
Az együttműködés jegyében három éve 25 százalék erejéig beszállt a miniszterelnök kegyencének számító Jászai Gellért 4iG-jébe.
Német részről tagadják, hogy Orbán kérésére segítették ki tőkeinjekcióval az újdonsült magyar partnert, azt azonban egyik érintett sem hajlandó elárulni, miként jött létre az ügylet.
Az egész 4iG érdekes képződmény különben: társtulajdonos egy portugál befektetési társaság, élén Orbán volt tanácsadójának, Mário Davidnak a fiával. De benne van egy török holding is, amely meg Erdogan tötök elnökhöz áll közel. Jászai két éve együttműködési megállapodást kötött a Huaweijel, de itt már az amerikaiak az asztalra csaptak, így a kooperációból nem lett semmi.
The post Die Welt: A német fegyvergyártóóriás Orbánnnak kedvezett, amikor beszállt egy magyar oligarcha cégébe first appeared on 24.hu.