A keresztbe tett láb kényelmes, szoknyát viselve pedig kifejezetten praktikus póz, ám nem is gondolnád, milyen rejtett érzelmi jelentései is lehetnek! Egy egyszerű gesztus, mégis rengeteget mond arról, mégis hogyan érezzük magunkat belül igazán.
A testbeszéd szakértői alaposan tanulmányozták ezt a mindennapi testhelyzetet, és úgy találták: a nyugalom és a védekezés keverékét üzeni. Vannak, akik azért ülnek így, hogy kevésbé fájjon ülő helyzetben a derekuk, másokat viszont a tudatalattijuk irányít – máris kiderül, pontosan hogyan.
Miért ülünk keresztbe tett lábbal?
A legtöbbünk számára a keresztezett láb pozíciója már izommemóriából, reflexszerűen jön. És igen, a kényelmes tartás valóban segít a derékfájósoknak, hiszen ahogy változtatod a lábad helyzetét, úgy csökkentheted a kényelmetlen húzódást a hátadban.
De ha mélyebbre, a lelki rétegekbe nézünk, akkor a keresztbe tett lábak az ön-nyugtatás egy jele lehet. Amikor ugyanis egymásra helyezed a két lábad, egyfajta korlátot, határt képzel a tested és a környezeted között. Ráadásul mivel saját magadhoz érsz hozzá, olyan érzést generálhat benned a mozdulat, mintha megölelnéd magad. Sokunk számára, különösen azoknak, akik hosszú időt töltenek zsúfolt irodákban vagy várótermekben, ez egy természetes gesztus arra, hogy biztonságban érezzük a testünket.
Különböző értelmezések
Lehet, hogy ez önmagunk számára egy megnyugtató és kényelmes póz, ám társaságban más-más értelmezésben csapódhat le. Egyfelől azt mutathatja, hogy nyugodt vagy és relaxált. Másfelől viszont azt is jelezheti, hogy védekező állást vettél fel.
Fotó: Tom Werner/Getty Images
Üzleti tárgyaláson például az az ember, aki keresztbe veti a lábait valószínűleg hátrál ki a párbeszédből. Ez nehezítheti a kollégák helyzetét is: nehezebben fogják tudni leolvasni az illető valódi érzéseit.
A pszichológus szakértők szerint a keresztbe tett láb jelenthet szorongást is. Ha valaki túlterhelt, netán kínosan érzi magát, átvetheti egyik lábát a másikon, csak hogy biztonságérzetet generáljon magában. Ez a mozdulat persze kevésbé mobilissá is teszi őt, így egyúttal azt üzeni: nem készült fel arra, hogy akcióba lépjen. Egy mindennapi szituációban ez a testhelyzet egyszersmind megadást feltételez. A test szépen csendben arra kéri a környezetét, hogy adjon neki egy kis szünetet, vagy azt kommunikálja: most nincs túl jól.
Persze nem ennyire fekete-fehér a dolog. Lehet, hogy egész egyszerűen csak egy hosszú évek során kialakult szokásról beszélünk, ha a keresztbe tett lábakról van szó. Nem biztos, hogy az adott személy rosszul van, hátralép a beszélgetésből vagy épp falat húzott maga köré. Talán csak ez az a póz, amiben szeret lenni a teste.
The post A pszichológus szerint ezt jelenti a keresztbe tett láb first appeared on nlc.